Pawilon Polski na Expo 2020 w Dubaju otwarty

1 października br. rozpoczęła się Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju. Kluczowym celem obecności Polski jest promocja gospodarki i rodzimego biznesu, ale nie zabraknie też prezentacji walorów turystycznych oraz elementów kultury i sztuki.

Przez 6 miesięcy odbędzie się blisko 1000 organizowanych przez Polskę wydarzeń, a z oferty programu gospodarczego skorzysta niemal 2500 polskich firm. Odłożona o rok, ze względu na pandemię COVID-19, Wystawa Expo 2020 Dubai po raz pierwszy organizowana jest w kraju arabskim. Za koordynację udziału Polski w Expo odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu - poinformowało ministerstwo rozwoju i technologii.

W ciągu 182 dni trwania Expo 2020 wystawę odwiedzi 18 mln osób, które złożą 25 mln wizyt: od delegacji państwowych na najwyższym szczeblu, przez przedstawicielu biznesu, aż po turystów i mieszkańców Dubaju. W najbardziej prestiżowym wydarzeniu na świecie weźmie udział 200 państw i organizacji - wśród nich Polska.

Motywem przewodnim Wystawy Światowej jest hasło „Connecting minds, Creating the future – Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”. Organizatorzy kładą szczególny nacisk na współdziałanie jako receptę na globalny kryzys spowodowany pandemią.

Areną polskiej prezentacji będzie Pawilon Polski o powierzchni ponad 2000 mkw. z drewnianą fasadą oraz rzeźbą kinetyczną, symbolizującą stado ptaków. Spektakularnym elementem ekspozycji będzie artystyczna instalacja multimedialna „Polski Stół”, składająca się ze 120. modułów z polskiego drewna i modułów specjalnych wykonanych przez czołowych artystów, architektów i inżynierów.

Polska przedstawi kreatywność jako cechę narodową, będącą źródłem naszego sukcesu gospodarczego, naukowego, kulturalnego i społecznego. Na narrację Pawilonu Polski składa się pięć rozdziałów, które łączy hasło „Poland. Creativity inspired by nature”.

Przez kolejne sześć miesięcy Polska zorganizuje blisko 1000 różnego rodzaju wydarzeń. Najważniejsze z nich to Dzień Polski, Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze oraz Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze.

PAIH przygotowała bogaty program gospodarczy składający się z kilkunastu różnych inicjatyw. Weźmie w nim udział łącznie blisko 2500 polskich firm.

Ceremonia otwarcia Pawilonu Polski rozpoczeła się 1 października o g. 12:30 czasu lokalnego (10.30 czasu polskiego). Zainaugurowany został również program wystaw czasowych.

Pierwszą z nich będzie wystawa przygotowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy: „Xylopolis. Miasto zasilane naturą”. W ramach wystawy odbędzie się premiera monumentalnego obrazu Leona Tarasewicza o powierzchni niemal 46 mkw.

Wystawy Światowe zawsze były miejscem łączącym kultury z całego świata, także kultury biznesowe. Były i są forum prezentacji osiągnięć gospodarczych i naukowych, znajdowania rozwiązań dla problemów globalnych. Tym razem pandemia COVID-19 postawiła przed Polską i światem zupełnie nowe wyzwania. To na nich w Dubaju w ciągu najbliższych 6 miesięcy będzie skupiał się cały gospodarczy świat. Expo 2020 w Dubaju jest tym bardziej wyjątkowe również pod innym względem po raz pierwszy odbywa się w regionie Bliskiego Wschodu. Cieszę się, że mamy szansę zaprezentować Polskę w tej części  świata – pokazać nasz potencjał gospodarczy, w tym także polskich regionów, a także różnorodną polską kulturę i  wartości. To kluczowe elementy dalszego, stabilnego rozwoju naszej gospodarki i całego kraju

mówi Jan Pawelec, dyrektor departamentu handlu i współpracy międzynarodowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

- W spektakularny sposób rozpoczyna się nowa opowieść o Polsce na arenie międzynarodowej. W Pawilonie Polski, które jest architektonicznym dziełem sztuki, ukazującym siłę polskiego designu i kreatywność Polaków, odwiedzający będą mogli poznać opowieść o sukcesach gospodarczych Polski, naszej kulturze i technologii, niezwykłej przyrodzie, a przede wszystkim o naszej kreatywności i przedsiębiorczości. To zwieńczenie 4-letnich przygotowań i wytężonej pracy kilkuset osób – wspaniałych zespołów koordynatorów projektu, twórców, architektów, inżynierów, artystów oraz licznych partnerów instytucjonalnych i komercyjnych, z którymi mieliśmy okazję współpracować

mówi Adrian Malinowski, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju.
Źródło

Skomentuj artykuł: