PFR Nieruchomości zamraża czynsze dla najemców Funduszu Mieszkań dla Rozwoju

Polski Fundusz Rozwoju i PFR Nieruchomości SA ogłosiły zasady wsparcia finansowego dla wszystkich mieszkańców osiedli wybudowanych w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego.

Obecnie oferowana stawka czynszu oraz kaucja nie będą podlegać waloryzacji o wskaźnik inflacji do końca 2025 r. Przeciętna kwota oszczędności dla budżetu domowego najemcy wyniesie nieco ponad 5 tys. zł. Dodatkowym wsparciem będzie zwrot kaucji w wysokości jednomiesięcznego czynszu, który będzie dotyczył wszystkich najemców osiedli Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. Średnio dla najemcy będzie to 1500 zł oszczędności.

„Zamrożenie” czynszu najmu w inwestycjach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju daje 3 tys. rodzin gwarancję niezmiennej stawki, niezależnej od wskaźnika inflacji do końca 2025 r. Biorąc pod uwagę średni czynsz za 50-metrowe mieszkanie, który dziś w Funduszu Mieszkań dla Rozwoju wynosi niespełna 1500 zł miesięcznie oraz prognozy inflacyjne NBP, oszczędności do 2025 wyniosą ponad 5 tys. zł. Do tej pory zgodnie z umowami z najemcami stawki czynszu oraz kaucji podlegały waloryzacji zgodnie ze wskaźnikiem inflacji.

Najemcy mieszkań rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego otrzymają także możliwość zwrotu kaucji zabezpieczającej umowę najmu w kwocie stanowiącej równowartość jednego czynszu. Szczegółowe informacje na temat procedury zwrotu będą przekazywane najemcom w marcu br.

Niezależnie od propozycji wsparcia skierowanego do około 3 tys. rodzin, czynsz na osiedlach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju jest średnio 20% niższy niż ten oferowany przez komercyjnych wynajmujących. Przykładowo, na osiedlu Nowy Nikiszowiec w Katowicach miesięczny czynsz najmu 50-metrowego mieszkania wynosi 1470 zł. Za taki sam metraż na katowickim rynku trzeba zapłacić 2,2 tys. zł, czyli o blisko 35 % więcej.

Warto podkreślić, że wszystkie inwestycje finansowane ze środków Funduszu Mieszkań dla Rozwoju są objęte dopłatami do czynszu w ramach programu „Mieszkanie na Start”, który został uruchomiony w 2019 r.

W ramach tego programu najemcy otrzymują co miesiąc dopłaty przez okres 15 lat. Obecnie z programu dopłat korzysta blisko 1700 najemców. Oznacza to, że dopłatę otrzymuje 3 na 5 lokatorów. Dopłaty te wynoszą nawet 730 zł miesięcznie. Miesięczna, łączna kwota dopłat do czynszu najemców przekracza pół miliona złotych.

Spółka PFR Nieruchomości - jako jedyna na polskim rynku - oferuje umowy najmu ze stopniowym dochodzeniem do własności. Z tej oferty korzystają już najemcy w Białej Podlaskiej, a w najbliższym czasie zostanie ona zaproponowana mieszkańcom osiedla w Gdyni przy ul. Puszczyka. Umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności zostaną także zaoferowane wszystkim najemcom inwestycji, w których ta opcja została zadeklarowana, czyli w Krakowie, w Radomiu, w Katowicach, w Dębicy, w Świdniku, w Łowiczu, w Mińsku Mazowieckim, w Nowym Targu, w Wałbrzychu, we Wrześni i w Zamościu.
Spółka zrealizowała inwestycje mieszkaniowe o wartości blisko 3 mld zł w 40. lokalizacjach w całej Polsce. Osiedla PFR Nieruchomości znajdują się zarówno w największych polskich miastach, w których zapotrzebowanie na mieszkania jest największe - w Krakowie, Katowicach czy w Gdyni oraz mniejszych samorządach, w których nie było oferty stabilnego, długoterminowego najmu - jak Świdnik, Radom, Dębica czy Łowicz.

Źródło

Skomentuj artykuł: