Pierwsza polska fabryka ogniw dla magazynów energii

- Dzisiaj mówimy o przyszłości - o tym jak zachować polskie bezpieczeństwo energetyczne. Rozmawiamy też o tym, jak inwestować na Śląsku, jak tworzyć tutaj miejsca pracy, tak aby mieszkańcy regionu nie ucierpieli na transformacji. Ten proces jest dla nas wyzwaniem. To dla nas trudne zadanie, bo nasza energetyka wciąż w ogromnej mierze oparta jest o węgiel - mówi wicepremier, minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.

Szef MAP wziął udział w konferencji „Śląskie Magazyny Energii”. Jej uczestnicy rozmawiali przede wszystkim o projekcie budowy pierwszej polskiej fabryki ogniw dla magazynów energii. Projekt zakłada uruchomienie w Jastrzębiu zakładu produkującego magazyny energii w postaci ogniw akumulatorowych. Ma być on zlokalizowany na terenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń i rozpocznie się w 2024 r. Łączną wartość produkcyjną szacuje się na 1200MWh. Wytwarzane akumulatory będą miały różną pojemność - małą - 0,5 kWh oraz dużą - 50 kWh.

- Budujemy naszą niezależność energetyczną od surowców importowanych z niepewnych źródeł, tak chcemy ją również uzyskać w zakresie wytwarzania technologii, która pozwoli nam na magazynowanie energii potrzebnej do tego, żeby stabilizować nasz rynek - mówi wicepremier Jacek Sasin.

Przez ostatnie dekady gospodarka Śląska oparta była na węglu, obecnie przed regionem stoją duże wyzwania, polegające na wykorzystaniu nowych technologii. Przykładem jest uruchomienie Systemu Śląskich Magazynów Energii (SME), co zapewni bezpieczeństwo energetyczne regionu oraz utworzenie nowych miejsc pracy. Konieczność transformacji naszej energetyki wynika z coraz bardziej restrykcyjnej polityki klimatycznej UE, jak również potrzeby zapewnienia Polsce niezależności energetycznej.

- W strategii naszego rządu jest oparcie energetyki na dwóch podstawowych filarach. Jednym z tych filarów ma być energetyka jądrowa, a drugim odnawialne źródła energii. Polska jest dzisiaj rozpędzonym parowozem jeżeli chodzi o inwestowanie w energetykę odnawialną na lądzie, energetykę rozproszoną, fotowoltaikę, energetykę wiatrową i wszelkie inne źródła energii - mówi minister aktywów państwowych.

Inwestycja jest szansą na rozwój regionu i stworzenie na Śląsku nowoczesnego centrum technologicznego.

Źródło

Skomentuj artykuł: