Pierwsza polska sieć 5G

W Krakowie rusza budowa pierwszej sieci 5G opartej o polską technologię. Będzie ona wykorzystywana w projektach związanych z robotyzacją i automatyzacją. Projekt zrealizuje firma IS-Wireless we współpracy z inkubatorem technologicznym Deutsche Telekom Hubraum.

Porozumienie firmy IS-Wireless z inkubatorem Hubraum dotyczy zbudowania sieci kampusowej 5G - poinformowano w opublikowanym w środę komunikacie. Jak podano, cała infrastruktura telekomunikacyjna powstanie w showroomie Fabryki Przyszłości hub4industry w ASTOR Robotics Center, gdzie Deutsche Telekom realizuje projekty związane z robotyzacją i automatyzacją produkcji. "Jeszcze tego lata rozpocznie się w Krakowie pilotaż sieci 5G zbudowanej w oparciu o naszą autorską technologię" - powiedział cytowany w komunikacie prezes IS-Wireless Sławomir Pietrzyk. Jak wskazał "będzie to rozwiązanie dedykowane do pracy w sieciach kampusowych, ze specjalnym uwzględnieniem potrzeb wynikających z zastosowań w Przemyśle 4.0". Zdaniem Pietrzyka krakowski projekt "to ważny moment dla rozwoju sieci 5G w Polsce".

Zbudowana przez IS-Wireless sieć powstanie w oparciu o otwarty model Open RAN, który pozwala uczestniczyć w procesie budowy znacznie większej liczbie podmiotów. Open RAN przełoży się również na większe bezpieczeństwo sieci, gdyż będzie ona opierała się o otwarte standardy i nie będzie uzależniona od jednego dostawcy.

Sieć zbudowana we współpracy z Hubraum, jak podano w komunikacie, będzie składała się z części radiowej zbudowanej w architekturze Open RAN dostarczonej przez IS-Wireless oraz części szkieletowej 5G Core od T-Mobile.

Z wdrożenia będą mogli korzystać wszyscy odwiedzający showroom hub4industry, który jest przestrzenią dla przedsiębiorców demonstrującą kluczowe obszary tzw. Fabryki Przyszłości, czyli nowoczesnego przedsiębiorstwa produkcyjnego.

Krakowska sieć kampusowa 5G będzie pierwszym tego typu wdrożeniem opartym o rozwiązania polskiej firmy. IS-Wireless zapowiada kolejne jeszcze w tym roku, a według Pietrzyka rozmowy są prowadzone z partnerami z UE, USA i Azji.

Źródło

Skomentuj artykuł: