Pierwsze unijne przepisy dot. śledzenia transferów kryptoaktywów przyjęte

Parlament Europejski zatwierdził pierwsze unijne przepisy dotyczące śledzenia transferów kryptoaktywów oraz zapobiegania praniu pieniędzy.

Europosłowie uchwalili 529 głosami za, przy 29 przeciw i 14 wstrzymujących się, pierwszy akt prawny UE dotyczący śledzenia transferów kryptoaktywów, takich jak bitcoiny i tokeny pieniądza elektronicznego. Tekst dokumentu, który został wstępnie uzgodniony przez negocjatorów PE i Rady UE w czerwcu 2022 roku, ma na celu zapewnienie możliwości śledzenia transferów kryptowalut, podobnie jak w przypadku każdej innej operacji finansowej oraz blokowania podejrzanych transakcji.

Tak zwana „reguła podróży”, stosowana już w tradycyjnych finansach, w przyszłości obejmie transfery aktywów kryptograficznych. Informacje o źródle aktywa i jego beneficjenta będą musiały „podróżować” z transakcją i być przechowywane po obu stronach transferu.

Na posiedzeniu plenarnym - 517 głosami za, przy 38 głosach przeciw i 18 wstrzymujących się - PE zatwierdził też ostatecznie nowe wspólne przepisy dotyczące nadzoru, ochrony konsumentów i ochrony środowiska kryptoaktywów, w tym kryptowalut (MiCA). Tekst ustawy uzgodniony nieformalnie z Radą UE w czerwcu 2022 roku zawiera zabezpieczenia przed manipulacjami na rynku i przestępstwami finansowymi.

MiCA obejmie kryptowaluty, które nie są regulowane przez istniejące przepisy dotyczące usług finansowych. Kluczowe przepisy dla osób emitujących i handlujących kryptoaktywami, w tym tokenami referencyjnymi do aktywów i tokenami pieniądza elektronicznego, obejmują przejrzystość, ujawnianie, autoryzację i nadzór nad transakcjami. Konsumenci mają być lepiej poinformowani o ryzyku, kosztach i opłatach związanych z taką działalnością. Ponadto nowe ramy prawne będą wspierać integralność rynku i stabilność finansową poprzez regulację publicznych ofert kryptoaktywów.

Wreszcie uzgodniony tekst zawiera środki przeciwdziałające manipulacjom na rynku oraz praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu i innym działaniom przestępczym. Aby przeciwdziałać ryzyku prania pieniędzy, Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) powinien utworzyć publiczny rejestr niespełniających wymogów dostawców usług w zakresie aktywów kryptograficznych, którzy działają w UE bez zezwolenia.

Teksty będą teraz musiały zostać formalnie zatwierdzone przez Radę przed publikacją w Dzienniku Urzędowym UE. Wejdą one w życie 20 dni później.

Źródło

Skomentuj artykuł: