PKN Orlen rozważa współpracę z Kazachami

PKN Orlen rozmawia o potencjalnej współpracy z kazachskim KazMunayGas. - Spotkanie z nowym prezesem koncernu było okazją do omówienia potencjalnych płaszczyzn współpracy i budowy dobrych, partnerskich relacji - napisał na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

"KazMunayGas to jedna z największych firm naftowych w regionie Morza Kaspijskiego. Spotkanie z nowym prezesem koncernu było okazją do omówienia potencjalnych płaszczyzn współpracy i budowy dobrych, partnerskich relacji" - napisał Obajtek.

JSC National Company "KazMunayGas" (KMG) to kazachska spółką naftowo-gazowa założona w 2002 roku. KMG kontroluje cały cykl produkcyjny począwszy od poszukiwania i wydobycia węglowodorów po transport, rafinację i świadczenie usług serwisowych.

Udziałowcami JSC NC KazMunayGas są Spółka Akcyjna Fundusz Państwowego Bogactwa "Samruk Kazyna" (90,42 proc.) oraz Bank Narodowy Republiki Kazachstanu (9,58 proc.).

Spółka odpowiada za 25 proc. krajowej produkcji ropy naftowej i kondensatu gazowego a także za 15 proc. gazu ziemnego i gazu towarzyszącego. Rurociągami należącymi do firmy transportowane jest 56 proc. ropy naftowej w Kazachstanie. Udział ropy naftowej rafinowanej przez kazachstańskie rafinerie wynosi 81 proc.

W 2021 roku JSC NC KazMunayGas wydobyła 21 651 tys. ton ropy naftowej oraz 8 081 mln metrów sześciennych gazu towarzyszącego i gazu ziemnego.

JSC NC KazMunayGas zatrudnia ponad 47 tys. pracowników.

Źródło

Skomentuj artykuł: