Płatności bezgotówkowe biorą górę

Transakcje kartami w terminalach płatniczych i internecie zaczynają dominować nad wypłatą gotówki w bankomatach - poinformował Bank Pekao. Trend wzmocnia epidemia, gdyż kupujący rezygnują z gotówki w obawie przed zakażeniem.

"Jedną z najczęściej wybieranych form transakcji bezgotówkowych są płatności zbliżeniowe. Potwierdzają to statystyki Narodowego Banku Polskiego, według których, w I kw. 2020 r. udział płatności zbliżeniowych w całości obrotu kartowego wyniósł aż 91,1 proc."

czytamy w poniedziałkowym komunikacie Banku Pekao.

Bank, powołując się na ekspertów, wskazuje, że pandemia COVID-19 zmieniła przyzwyczajenia milionów ludzi na całym świecie, szczególnie osób starszych, które na tego typu nowinki techniczne do tej pory patrzyły z dużą rezerwą.

"Płatności bezgotówkowe zdobywają coraz liczniejsze grono zwolenników. Obecny trend został wzmocniony przez czynniki epidemiczne, gdy duża część z nas zrezygnowała z gotówki przez obawę zakażenia się koronawirusem"

powiedział, cytowany w komunikacie, dyrektor Biura Akceptacji Kart w Banku Pekao Artur Jurgielewicz.

Wskazał na dane z transakcji kartami płatniczymi wydanymi przez Pekao. Jak poinformował, w pierwszej części roku (przed epidemią) udział transakcji bezgotówkowych był o 3 punkty procentowe wyższy niż transakcji gotówkowych.

"Natomiast w ostatnich tygodniach notujemy ten parametr nawet na poziomie 13 punktów procentowych różnicy. To pokazuje, jak transakcje kartami w terminalach płatniczych i w internecie zaczynają dominować nad wypłatą gotówki w bankomatach"

dodał.

Pekao powołuje się także na wyniki z badania zrealizowanego przez Dominikę Maison z Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Forum Konsumentów. Wynika z nich, że w Polsce w użytkowaniu znajduje się 43 mln kart płatniczych, a 75 proc. ich posiadaczy deklaruje, że płaci nimi zdecydowanie częściej niż gotówką.

Bank powołał się także na Ministerstwo Finansów, które podało, że liczba terminali płatniczych w naszym kraju przekroczyła milion.

Pekao zauważa, że także przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na obsługę płatności bezgotówkowych swoich klientów. Dlatego bank proponuje przedsiębiorcom, którzy wcześniej nie oferowali płatności za pomocą terminali, testowanie urządzenia przez 18 miesięcy darmo, a w kolejnych 18 miesiącach korzystanie z niego z 40-proc. zniżką. Jak podano, terminal jest zwolniony z prowizji przez 12 miesięcy (do łącznej wartości obrotu 100 tys. zł). Po okresie zwolnienia prowizja wynosić będzie 0,65 proc. i 2 grosze opłaty stałej od każdej transakcji.

Bank Pekao, został założony w 1929 r., ma ok. 235 mld zł aktywów, obsługuje ponad 5,6 mln klientów oraz co drugą korporację w Polsce.

Źródło

Skomentuj artykuł: