Po mocnym początku roku, branża budowlana musi nastawić się na spadki

Po pozytywnym rozpoczęciu roku w branży budowlanej, w marcu spodziewamy się spadku poziomu aktywności firm z sektora, którego źródłem będzie niepewność związana z dalszym rozwojem sytuacji epidemiologicznej - prognozuje Ministerstwo Rozwoju w dzisiejszym komentarzu do danych GUS.

Jak podał dzisiaj Główny Urząd Statystyczny, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w lutym br. była wyższa o 5,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem wzrost o 15,1 proc.) i wyższa o 14,1 proc. w stosunku do stycznia 2020 r. (przed rokiem wzrost o 15,1 proc.).

Analitycy resortu rozwoju zwrócili uwagę, że po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym, produkcja w lutym wzrosła o 5,8 proc.

Podkreślili, że w porównaniu z analogicznym miesiącem 2019 roku, wzrost produkcji o 11,7 proc. zanotowały przedsiębiorstwa z obszaru specjalistycznych robót budowlanych oraz budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (+9,9 proc.).

"W obu przypadkach czynnikiem determinującym tak wyraźną poprawę były najprawdopodobniej sprzyjające warunki atmosferyczne" - ocenili. Zwrócili uwagę, że spadek produkcji odnotowano jedynie w przypadku podmiotów specjalizujących się w budowie budynków (o 2,1 proc.).

"W ujęciu narastającym w okresie styczeń-luty 2020 r. oddano do użytkowania 33,5 tys. mieszkań, czyli o 3,3 proc. więcej niż przed rokiem" - zaznaczyło MT. Szacuje się, że jednocześnie na koniec lutego w budowie pozostawało 825,8 tys. mieszkań, czyli o 4,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku - dodano.

"Po bardzo pozytywnym rozpoczęciu roku w wykonaniu branży budowlanej, w marcu spodziewamy się spadku poziomu aktywności firm z sektora, którego źródłem będzie niepewność związana z dalszym rozwojem sytuacji epidemiologicznej".

oceniło MR
Źródło

Skomentuj artykuł: