Po ostrzale Odessy: Nie dajmy się zastraszyć Putinowi!

Francuski dziennik "Ouest France" zareagował na sobotni ostrzał Odessy przez siły rosyjskie i w artykule redakcyjnym pt. "Nie dajmy się zastraszyć Putinowi!" apeluje o zorganizowanie mostu morskiego i powietrznego pod auspicjami ONZ, by wydostać zboże z ukraińskich portów.

Zaatakowanie przez Rosjan portu handlowego w Odessie stawia pod znakiem zapytanie szanse na realizację porozumień podpisanych w Stambule, dotyczących eksportu ukraińskiego zboża.

Jeśli pakt ten nie będzie respektowany, "trzeba pilnie uruchomić operację specjalną, aby wydostać (z Ukrainy) transporty zboża. Zbyt wiele ludzkich istnień od tego zależy" - pisze redakcja "Ouest France".

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ w piątek dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie. Ma to zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów: Odessy, Czarnomorska i Jużnego (Piwdennego).

"Ouest France" ocenia, że jeśli Rosja de facto zerwie te porozumienia i nie uda się odblokować eksportu zbóż z Ukrainy, to całe narody będą borykały się z klęską głodu. Zbombardowanie przez Rosjan portu handlowego "to hańba" - podkreślono w artykule redakcyjnym.

Niedobory żywności na świecie, które będą konsekwencją zablokowania eksportu ukraińskiego zboża, doprowadzą do "globalnej destabilizacji, głodu i masowej migracji na bezprecedensową skalę" - ostrzega dziennik.

Skomentuj artykuł: