Podatek od nieruchomości to najważniejszy podatek lokalny, z którego wpływy w całości zasilają budżety gminy. W br. podatki od nieruchomości podniosło aż 92 proc. gmin w kraju. W ubiegłym roku odsetek ten wynosił 88 proc. - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zasady daniny definiowane są na szczeblu centralnym. Ministerstwo Finansów (MF) ustala maksymalną stawkę podatku, zróżnicowaną w zależności od sposobu wykorzystania budynków. Decyzja uwzględnia wysokość inflacji w I półroczu – w 2022 r. wyniosła ona 11,8 proc. Ostateczna wysokość podatku ustalana jest uchwałami rad gmin. Każda gmina ma możliwość samodzielnie kształtować stawki według przyjętych kryteriów czy określać zwolnienia z podatku.
W tym roku aż 92 proc. gmin zdecydowało się na aktualizację stawek podatku od nieruchomości - o 11,6 proc. przeciętnie w Polsce wzrósł podatek od budynków mieszkalnych. Większość gmin zdecydowała się na podniesienie stawek podatku w 2023 r. Podwyższona inflacja zachęciła samorządy do aktualizowania wartości opodatkowania dla utrzymania wpływów budżetowych w podobnej proporcji do lat ubiegłych.
Tempo wzrostu opłat za nieruchomości w 2023 r. przeciętnie było dwucyfrowe. W skali kraju wysokość podatku od budynków mieszkalnych wynosi przeciętnie 0,82 PLN/m2, budynków pod działalność – 24,42 PLN/m2, zaś gruntów pod działalność – 1,02 PLN/m2. Oznacza to wzrost stawek kolejno o: 11,6 proc., 10,3 proc. oraz 11,3 proc.
Pojedyncze gminy utrzymują niższe stawki podatku. W przeważającej części gmin wysokość stawek podatku oscyluje jednak wokół górnych limitów, nie brak jednak wyjątków, w których danina jest niska. To między innymi gminy Mielnik (woj. podlaskie) oraz Wierzbica (woj. mazowieckie) – mieszkańcy płacą tylko 1 grosz za 1 m2 budynku mieszkalnego.
Przedsiębiorcy wyjątkowo tanio mogą prowadzić działalność w gminie Lipnica Wielka (woj. małopolskie) – stawka dla zabudowy wynosi 9,2 PLN/m2 i jest najniższa w kraju