Pogłębia się światowy kryzys żywnościowy

Ponad 800 mln osób na świecie cierpiało głód wskutek pandemii koronawirusa i kryzysu klimatycznego pod koniec 2021 r., a od początku wojny na Ukrainie globalna sytuacja żywnościowa uległa dalszemu pogorszeniu - oświadczyła dyrektor ds. komunikacji w Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Marcela Villarreal, występując online na III międzynarodowej konferencji kobiet ze środowiska wiejskiego w Madrycie.

Zgodnie z ostatnimi szacunkami FAO, ponad 2,3 mld osób cierpiało w 2021 r. z powodu braku bezpieczeństwa żywnościowego, tj. prawie 30 proc. populacji świata. „To wielki regres w wysiłkach na rzecz wyeliminowania głodu i niedożywienia” - powiedziała Villarreal.

„Jednocześnie na świecie jest wystarczająca ilość żywności, ale dochodzi do utraty lub marnotrawi się jedną trzecią produkcji”

- podkreśliła.

Według Villarreal, liczba osób bez dostępu do żywności stale wzrasta od 2014 r., a od początku kryzysu zdrowotnego w 2019 r. wzrosła o 150 mln osób.

„Przyszłość jest jeszcze bardziej niepokojąca od czasu wybuchu wojny na Ukrainie, w wyniku której doszło do poważnych zakłóceń w światowych łańcuchach dostaw oraz do wzrostu cen produktów żywnościowych, energii i nawozów”

- stwierdziła.

„Wojna na Ukrainie spowoduje spowolnienie gospodarcze w br., a inflacja już dotyka ludność najbiedniejszą, która nie może sobie poradzić ze względu na eksplozję cen”

- dodała.

Villarreal wskazała na istniejące współzależności w światowej produkcji rolnej, które zostały zakłócone w wyniku wojny na Ukrainie, np. Federacja Rosyjska jest uzależniona od importowania pestycydów pochodzących w większości z UE; Rosja i Ukraina odpowiadają za ponad 25 proc. światowego handlu pszenicą i blisko 33 proc. globalnego handlu jęczmieniem. Dodatkowo Rosja i Ukraina wytwarzają ponad 50 proc. światowej produkcji oleju słonecznikowego - powiedziała.

Zgodnie z danymi FAO, najbardziej zagrożona głodem jest Azja (ponad 20 proc. populacji w 2021 r.), Afryka (ponad 9 proc.) oraz Ameryka Łacińska i Karaiby (8,6 proc.). W Ameryce Południowej wskaźnik niedożywienia podwoił się od 2015 r.

Rosnąca liczba osób cierpiących z powodu niedożywienia wykazuje nie tylko zależności terytorialne, ale także nierówności między płciami - z powodu poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego cierpi 27,6 proc. mężczyzn na świecie i prawie 32 proc. kobiet.

Jednocześnie rośnie liczba osób otyłych - na świecie jest 1,8 mld osób z nadwagą, a zdrowa dieta jest niedostępna dla 3,1 mld osób.

Źródło

Skomentuj artykuł: