Polacy na emigracji przesyłają do rodziny na święta ok. 1300 zł

Za nami okres kumulacji przedświątecznych przelewów. Z danych EasySend, międzynarodowej firmy zajmującej się zagranicznymi transferami pieniężnymi, wynika, że w tym roku Polacy pracujący w Wlk. Brytanii przesłali swoim bliskim na święta Bożego Narodzenia przeciętnie 1287 zł.

Zarabiający w Polsce Ukraińcy przesłali o ponad połowę mniej - średnio 593 zł. Jak wskazują eksperci firmy, w okresie świątecznym klientom szczególnie zależy na szybkości przelewu i pewności, że pieniądze dotrą na czas. 

Największy wzrost liczby przelewów wykonywanych przed świętami Bożego Narodzenia obserwowany jest w okolicach 10-tego grudnia, ale trend widoczny jest już od ostatniego tygodnia listopada i trwa do trzeciego tygodnia grudnia. Pomimo, że Święta na Ukrainie obchodzone są w późniejszym terminie niż w Polsce, to najintensywniejszy okres w przypadku obu grup dla przelewów walutowych jest ten sam. Po świętach intensywność przekazów zdecydowanie spada. 

Z Barometru Providenta wynika, że w tym roku przeciętny Polak planuje przeznaczyć na świąteczne wydatki ok. 952 zł. Z kolei z dane Deloitte wskazują, że tegoroczne święta będą kosztowały nas 2129 zł. Oba badania pokazują, że koszty tegorocznej Gwiazdki będą wyższe o około 200 zł niż w zeszłym roku. W jej sfinansowaniu pomocne będą z pewnością przelewy od rodziny pracującej za granicą. Dane EasySend wskazują, że przeciętny świąteczny przelew od rodziny pracującej w Wielkiej Brytanii do Polski wyniósł średnio 1287 zł. To kwota, która może pokryć nawet całość świątecznych wydatków. 

Skromniejsze Święta planują Ukraińcy. Przelewy, które w tym roku otrzymali od rodaków pracujących w Polsce wyniosły przeciętnie około 593 zł. Jednak, biorąc pod uwagę, że średnia pensja na Ukrainie wynosi około 2100 zł, czyli niemal trzy razy mniej niż w Polsce (5917 zł), takie gwiazdkowe zastrzyki finansowe mogą odegrać większą rolę dla Ukraińców niż Polaków. 

Od początku pandemii rosną kwoty i liczby przelewów wykonywanych przez emigrantów z różnych krajów. Ma to związek przede wszystkim z obostrzeniami, ograniczeniami w transporcie i poszukiwaniem nowych sposobów bezpiecznego przekazywania pieniędzy swoim bliskim. Pandemia przyczyniła się również do unowocześniania metod przelewów walutowych. Wzrost przesyłanych kwot jest widoczny zarówno w przypadku Polaków na emigracji, jak i imigrantów obecnych w naszym kraju.

Źródło

Skomentuj artykuł: