Polscy przedsiębiorcy nie boja się spowolnienia gospodarczego w Niemczech

Mimo prognozowanego spowolnienia, 93 proc. polskich firm ponownie weszłoby na niemiecki rynek. Większość z nich deklaruje, że utrzyma bądź zwiększy sprzedaż, zatrudnienie i inwestycje - wynika z ogłoszonych dzisiaj badań Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska) w październiku 2019 r. zleciła badanie polskich firm w Niemczech. Ankieta została przeprowadzona po raz czwarty.

Połowa polskich firm działających w Niemczech, ankietowanych przez AHK, ocenia stan tamtejszej gospodarki jako "dobry", ok. 24 proc. jako "zadowalający". "W porównaniu z ubiegłorocznymi badaniami znacznie mniejszy odsetek ankietowanych (21 proc.) mówi, że gospodarka Niemiec jest w bardzo dobrej kondycji" - napisali w raporcie przedstawiciele Izby.

Mimo spowolnienia gospodarczego w Niemczech, polscy przedsiębiorcy optymistycznie widzą sytuację własnego biznesu. "Jedna czwarta ocenia ją jako +bardzo dobrą+, 43 proc. jako "dobrą". Odsetek firm opisujących kondycję spółki jako "zadowalającą" pozostaje na podobnym poziomie (ok. 30 proc.) od trzech lat" - wynika z raportu.

Przedstawiciele polskich firm, oprócz pozytywnych stron działalności w Niemczech, jak: dobra jakość infrastruktury w Niemczech, dyscyplina płatnicza kontrahentów, przewidywalność polityki gospodarczej, czy udana współpraca z administracją, mają też powody do narzekania: brak dostępności kadr, wysokość kosztów płac i podatków w Niemczech.

- Z naszego doświadczenia wynika, że polskie firmy na początkowym etapie ekspansji na rynku niemieckim mają problem z nawiązywaniem kontaktów biznesowych i informacją o kontrahentach. Drugą grupą problemów są regulacje i dostosowanie się do nich przez polskie firm i związana z tym certyfikacja. Często firmy pytają nas o zmiany w prawie niemieckim, zadając szczegółowe pytanie, dotyczące obowiązujących - bądź nie - przepisów - powiedział PAP Łukasz Grabowski z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Niewiele ponad jedna czwarta ankietowanych przedsiębiorców ocenia perspektywy dla gospodarki Niemiec na 2020 r. jako gorsze. "To najsilniejszy sygnał spowolnienia gospodarczego odnotowany na przestrzeni czterech edycji badania polskich spółek w Niemczech" - napisali autorzy raportu.

Z badania wynika, że gruntownie zmieniły się nastroje wśród polskiego biznesu, działającego w Niemczech. "Rekordowe prognozy wzrostu sprzedaży były charakterystyczne dla badań prowadzonych jesienią 2018 r. Wówczas wzrost sprzedaży w kolejnych miesiącach zapowiadało trzy czwarte ankietowanych spółek. W bieżącej edycji badania ok. połowa ankietowanych mówi o wzroście sprzedaży w najbliższym roku" - twierdzą autorzy badania. Czterech na dziesięciu biznesmenów przewiduje obrót na niezmienionym poziomie, a zarząd co dziesiątej firmy zapowiada spadek sprzedaży.

Badanie polskich firm w Niemczech przeprowadzone zostało po raz czwarty w październiku 2019 r. na zlecenie przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat. Pierwszą edycję tego badania przeprowadzono w styczniu 2016 r, drugą i trzecią kolejno jesienią 2017 r. i 2018 r.

Celem badania była ocena niemieckiej koniunktury gospodarczej oraz uwarunkowań prowadzenia biznesu przez przedstawicieli polskich firm działających za Odrą. W ramach projektu zrealizowano 70 wywiadów z polskimi podmiotami gospodarczymi, funkcjonującymi na rynku niemieckim, reprezentującymi: przemysł przetwórczy, usługi, handel, budownictwo, zaopatrzenie w energię elektryczną i wodę oraz utylizację odpadów. 

Źródło

Skomentuj artykuł: