Wzmacnianie polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej i znaczenie amerykańskich polonijnych firm w tym procesie były głównymi tematami rozmów wizyty w Nowym Jorku Piotra Nowaka, ministra rozwoju i technologii. Minister podkreślał podczas spotkań atrakcyjność inwestowania i potencjał do lokowania centrów badawczo-rozwojowych w Polsce.
Wtorek był drugim dniem pobytu ministra Piotra Nowaka w USA. Minister złożył wizytę na Wall Street w siedzibie New York Stock Exchange, największej na świecie giełdzie papierów wartościowych. - Potencjał ekonomiczny naszego kraju znajduje odzwierciedlenie w roli lidera Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślał minister rozwoju i technologii podczas spotkania na NYSE. Rola, jaką ma do odegrania rozwinięty rynek kapitałowy we wzroście gospodarczym była przedmiotem rozmów podczas spotkania na nowojorskiej giełdzie. - Cieszy mnie rosnące zainteresowanie firm amerykańskich inwestycjami w branże innowacyjne – w instytucje badawczo-rozwojowe, usługi IT centra biznesowe i nowoczesne technologie, szczególnie doceniane w Polsce – mówił Minister Rozwoju i Technologii.
Podczas spotkania na nowojorskiej giełdzie minister Nowak podkreślał atrakcyjność Polski dla inwestycji zagranicznych. - To, co wyróżnia nasz kraj, to przede wszystkim młodzi, dobrze wykształceni ludzie, szybka ścieżka obsługi inwestora, dobrze dopasowane do rynkowych potrzeb programy pomocy oraz zwolnienie z CIT – powiedział Nowak.
Minister zaznaczył, że Polska ma czwartą co do wielkości liczbę absolwentów STEM (nauki przyrodnicze, technologia, inżynieria i matematyka) w Unii Europejskiej. To oznacza ponad 1,2 mln wysoko wykwalifikowanych naukowców i inżynierów. - Nasz kraj ma stabilną gospodarkę o ugruntowanej pozycji makroekonomicznej. Unikalne warunki do prowadzenia i otwierania biznesu są wspierane przez wielokrotnie potwierdzaną odporność na kryzysy gospodarcze. Sytuacja sektora finansów publicznych jest bardziej zrównoważona niż średnia Unii – mówił szef MRiT.
Minister Nowak zwracał uwagę podczas rozmów z amerykańskimi partnerami na wysokie miejsce Polski w rankingach największych odbiorców inwestycji typu greenfield (realizowanych od zera). Z szacunków Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) wynika, że w 2020 r. zagraniczni inwestorzy zgłosili w Polsce 465 tego typu projektów inwestycyjnych. Jest to rekordowa liczba, większa niż w 2019 r. - dla porównania, w całej Unii liczba ogłoszonych projektów tego typu zmalała o 15 proc.
Minister mówił także o rosnącym znaczeniu Stanów Zjednoczonych w polskim handlu zagranicznym. - Dostrzegamy pozytywną dynamikę wymiany handlowej po ubiegłorocznym spadku w związku z pandemią COVID. W 2021 r. nastąpiło ożywienie w wymianie handlowej między Polską a USA – obroty wzrosły o 23,5 proc. – do 17,6 mld dol. – powiedział.
Minister rozwoju i technologii spotkał się również z amerykańskimi firmami polonijnymi. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele jednej z największych organizacji amerykańskiej Polonii – Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. - W rozwoju polsko-amerykańskiej współpracy dostrzegam ogromny potencjał Polonii i jej znaczenie dla stosunków gospodarczych i społecznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi – zaznaczył minister Nowak.