Polska będzie liderem w rozwoju 30 proc. mocy w morskiej energetyce wiatrowej na Bałtyku

Wzmocnienie współpracy regionu Morza Bałtyckiego w celu rozwoju odnawialnych źródeł energii w szczególności offshoru oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego północnego regionu UE w świetle rosyjskiej agresji to główne tematy, organizowanego przez duńską premier Mette Frederiksen i Ministerstwo Klimatu i Energii Danii, szczytu „The Baltic Sea Energy Security Summit”. W spotkaniu liderów państw basenu Morza Bałtyckiego w Marienborgu, poza premierem Mateuszem Morawieckim, uczestniczył także wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Zdaniem wiceministra współpraca przy opracowywaniu niewiążących planów dotyczących basenów morskich może pomóc całemu regionowi w identyfikacji i wykorzystaniu pełnego potencjału morskiego Bałtyku.

- Obecnie surowce energetyczne są bronią Rosji w brutalnej wojnie, którą prowadzi przeciwko Ukrainie. Ale pracując razem, możemy stworzyć lepszą, bezpieczniejszą i stabilniejszą przyszłość i uniezależnić się od rosyjskich paliw kopalnych. Dziś podjęliśmy konkretne kroki, by w krótkiej perspektywie zwiększyć naszą niezależność energetyczną, wykorzystując potencjał Morza Bałtyckiego do importu paliw zastępujących dawne dostawy rosyjskie. Polska będzie również liderem w rozwoju 30% mocy w morskiej energetyce wiatrowej, która ma być zainstalowana na Morzu Bałtyckim do 2030 r. - dodał.

- Morska energetyka wiatrowa stanowi jeden z kluczowych kierunków transformacji polskiej energetyki. Potencjał energetyczny polskiej części Morza Bałtyckiego uznawany jest za jeden z największych w regionie. Dodatkowo przyspieszenie tempa dywersyfikacji źródeł energii będzie ogromną szansą na to, by wodór stał się jednym z filarów tej transformacji - zaznaczył.

Podczas szczytu liderzy państw basenu Morza Bałtyckiego podpisali wspólną deklarację wzmocnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

Ponadto ministrowie ds. energii Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji, Niemiec, Danii i Polski podpisali osobny dokument – „The Declaration of Energy Ministers”, która skupia się przede wszystkim na zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego oraz współpracy w zakresie OZE w regionie basenu Morza Bałtyckiego.

Deklaracja zakłada m.in. rozbudowę morskiej energii wiatrowej w regionie Morza Bałtyckiego w sposób zrównoważony i efektywny, w szczególności osiągnięcie łącznej mocy co najmniej 19,6 GW do 2030 r. co stanowi ogromny wzrost w stosunku do obecnej mocy zainstalowanej wynoszącej około 2,8 GW.

Źródło

Skomentuj artykuł: