Polska gospodarka jest tak silna, że damy sobie radę

Polska gospodarka jest tak silna i tak odporna, że jestem przekonany, że damy sobie radę – powiedział w poniedziałek podczas otwarcia Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie wiceminister finansów Artur Soboń.

„Polska gospodarka jest tak silna i tak odporna, że jestem przekonany, że damy sobie radę. Zakładamy, że wzrost PKB w tym roku wyniesie 4,6 proc., a Komisja Europejska szacuje, że będzie to 5,2 proc. To oznacza, że będziemy wśród pięciu najszybciej rozwijających się gospodarek w Unii Europejskiej. Mamy dobrą płynność w budżecie, mamy zabezpieczone potrzeby pożyczkowe, zbiliśmy konieczność zaspokajania potrzeb pożyczkowych za granicą, tylko jedną czwartą potrzeb zaspokajamy za granicą, mamy stabilną sytuację w budżecie i dobre wskaźniki makroekonomiczne” - powiedział w poniedziałek podczas otwarcia Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie wiceminister finansów Artur Soboń.

Dodał, że w budżecie na 2023 r. widać spowolnienie gospodarcze i wzrost wydatków na obsługę długu, ale jest to wzrost, który już wcześniej było widać w budżecie, bo wynoszą one 2 proc. PKB.

„Priorytetem jest 4,2 proc. wydatków na obronność i na modernizację sił zbrojnych. Drugi priorytet to nasza polityka społeczna, nie zejdziemy z drogi tarcz i osłon dla tych, którzy tej osłony potrzebują. Do tego są jeszcze środki na inwestycje, w tym inwestycje samorządowe, jak choćby program inwestycji strategicznych BGK, w ramach którego jest realizowanych 11 tys. projektów za blisko 60 mld zł” – dodał Soboń. 

Źródło

Skomentuj artykuł: