Polska jako jedyny kraj zastosowała dopłaty do nawozów

Dobra wiadomość dla rolników - Zarząd Grupy Azoty ZAK S.A. w Kędzierzynie-Koźlu podjął decyzję o rozpoczęciu procesu rozruchu instalacji w Jednostce Produkcyjnej Nawozy do 100% ich zdolności produkcyjnych.

Przypomnijmy, że 24 sierpnia br. Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn podjęła decyzję o ograniczeniu pracy instalacji do minimum, tj. do 43 proc. Decyzje te - jak podawano - zostały podjęte w związku z nadzwyczajnym i bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego. Ceny gazu w holenderskim hubie TTF sięgały wówczas 280 euro za MWh. 21 października br. po południu cena gazu w kontraktach listopadowych wynosiła około 113 euro za MWh, a notowania miały w ciągu dnia tendencje spadkową. Jednak niedawno, 12 października br. w związku ze zmianą warunków rynkowych zarząd Grupy Azoty podjął decyzję o uruchomieniu w Tarnowie produkcji na instalacji nawozów azotowych, kaprolaktamu, poliamidu 6.  Jednocześnie zarząd Grupy Azoty Puławy podjął decyzję o dociążeniu i uruchomieniu instalacji produkcji nawozów azotowych w Segmencie Agro. Spółki wstrzymały produkcję pod koniec sierpnia br. z powodów wspomnianych powyżej. Grupa Azoty to zdecydowany lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowochemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych.

Warto podkreślić - o czym mówił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk w tych dniach na terenie Mazowsza, rozmowy z rolnikami odbywały się w trzech miejscowościach: w Zakrzewie-Kopijkach, Starym Lubiejewie i w Brańszczyku - że Polska jako jedyny kraj zastosowała dopłaty do nawozów. Na ten cel przeznaczone zostały blisko 4 mld złotych.

Wicepremier zapewnił też rolników, że od nowego roku wejdą regulacje dotyczące nowej Wspólnej Polityki Rolnej w kolejnej perspektywie finansowej. Wicepremier przedstawił główne założenie Planu Strategicznego. Zwrócił uwagę na środki zwiększające dochody w gospodarstwie, które można otrzymać w ramach realizacji ekoschematów. Podkreślił przy tym, że te działania są dobrowolne, ale wynikające z nich wymagania są możliwe do spełnienia, bo już np. realizowane jest działanie dobrostan zwierząt. Szef resortu zachęcał do sięgania po te instrumenty wsparcia.

Rolników interesowały również możliwości i warunki otrzymania środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Obecnie są to działania dotyczące wymiany pokryć dachowych, w których stosowano materiały szkodliwe dla środowiska oraz działania związane z przetwórstwem.

Szef resortu rolnictwa zapewnił też rolników, że trwają prace związane z zapewnieniem akceptowalnych cen nawozów.

Skomentuj artykuł: