Polska największym beneficjentem Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji

Umowa Partnerstwa (UP) to najważniejszy dokument określający w co Polska zainwestuje Fundusze Europejskie na lata 2021-2027. Chodzi o 76 mld euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. W Pułtusku wiceminister finansów, funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda spotkał się z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Było to kolejne spotkanie w ramach nieformalnego dialogu z KE.

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o Europejskim Funduszu Społecznym, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji oraz REACT-EU.

Polska będzie największym beneficjentem Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST).  Warunkiem skorzystania z tych pieniędzy jest opracowanie Terytorialnych Planów Sprawiedliwej Transformacji (TPST). Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej koordynuje przygotowanie Terytorialnych Planów Sprawiedliwej Transformacji przez regiony.

Zaproponowany w UP system wsparcia obszarów przechodzących transformację gwarantuje bardzo silną pozycję regionów zarówno w programowaniu, jak i we wdrażaniu FST. Polski rząd negocjuje, by wsparcie z unijnego Funduszu na rzecz  Sprawiedliwej Transformacji trafiło do sześciu regionów - śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubelskiego, łódzkiego i małopolskiego. To województwa najbardziej narażone na skutki transformacji energetycznej

mówił min. Waldemar Buda.

Europejski Fundusz Społeczny+ (EFS) jest jednym z głównych funduszy, poprzez które UE wspiera rozwój społeczno-gospodarczy wszystkich krajów członkowskich. W przyszłej perspektywie finansowej budżet Europejskiego Funduszu Społecznego będzie wynosił około 11,6 mld euro. Pieniądze z EFS+ będą wykorzystywane na dwóch poziomach: krajowym i regionalnym.

Pieniądze z EFS inwestujemy przede wszystkim w ludzi, szczególnie tych, którzy mają trudności ze znalezieniem pracy. Dzięki funduszom z EFS+ w latach 2021-2027 przewidujemy, że w obszarze włączenia społecznego będzie możliwe objęcie wsparciem ponad 900 tys. osób. W zakresie działań zwiększających zatrudnienie wsparcie otrzyma ok. 247 tys. osób bezrobotnych i biernych zawodowo rocznie. Działania w zakresie podnoszenia kompetencji i kwalifikacji ze środków EFS+ obejmą prawie 5 mln osób

podkreślał wiceminister Waldemar Buda.
Źródło

Skomentuj artykuł: