Polska spółka biotechnologiczna zmierza na amerykański NASDAQ

Debiut na amerykańskiej giełdzie NASDAQ planuje polski holding biotechnologiczny Orphinic Scientific. Przenosiny do USA mają się odbyć poprzez połączenie ze spółką portfelową Vasa Therapeutics. 

- Nasza droga na nowojorski parkiet powinna zakończyć się w ciągu niecałych dwóch lat. Na razie prowadzimy w Polsce kolejną rundę finansowania o wartości ok. 40 mln zł. Kolejne kroki to realizacji pre-IPO w USA w przedziale 20-40 mln USD i same IPO o wartości ok. 50 mln USD - mówi dr Adam Kruszewski, prezes Orphinic Scientific. 

Ten biotechnologiczny holding zebrał już wcześniej 11 mln na rozwój w 1. rundzie finansowania. - Nasz model działania zyskuje uznanie inwestorów. Polega on na tym, że skracamy czas dotarcia na rynek obiecujących i innowacyjnych projektów medycznych, które wyszukujemy, a następie wspieramy finansowo i merytorycznie ich rozwój oraz pomagamy im w wypłynięciu na szerokie wody - mówi Kruszewski. 

W portfolio firmy znajduje się osiem projektów: część w fazie badań klinicznych, z których firma będzie mogła wyjść w 2023 r. oraz aktywa w fazie przedklinicznej kreujące długoterminową wartość spółki. Jeden tych projektów to Tramag, czyli przeciwbólowy opioid, który znacząco zredukuje skutki uboczne długoterminowego przyjmowania tego rodzaju leków. Inny projekt to specjalna igła do biopsji prostaty, która dzięki pokryciu antybiotykami zminimalizuje ryzyko zakażeń, czy Ambulero, terapia genowa, która ma pomóc osobom cierpiącym na chorobę Bürgera (zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń krwionośnych).

Firma projekty medyczne wyszukuje dzięki wykorzystaniu sieci kontaktów i think tanku medycznego Health Policy Network CEE, współpracy z uniwersytetami oraz zaangażowaniu sztucznej inteligencji (AI). Przy jej wykorzystaniu i budowie specjalnych algorytmów wyszukiwawczych Orphinic kooperuje z AI Rev, polsko-amerykańską firmą stworzoną przez jednego ze światowej klasy specjalistów z dziedziny AI, Marka Bardońskiego, który ma na koncie współpracę m.in. z NASA, Microsoft, czy CERN. 

Prezes firmy podkreśla, że Orphnic łączy naukę i praktykę biznesową. I tak, Leszek Lisowski, ekspert w obszarze terapii genowych, wprowadził na NASDAQ spółkę Logic Bio. Profesor Jarosław Leszczyszyn stworzył firmę EMC, czyli sieć szpitali w Polsce. Dr Artur Płonowski ma na koncie opracowanie dwóch nowych leków. Adam Kruszewski z kolei pracował jako dyrektor inwestycyjny w firmie private equity, współtworzył dużą firmę badan klinicznych, także jako konsultant Banku Światowego oraz rządów Polski i kilku innych krajów Europy Środkowej.
 

Skomentuj artykuł: