Polska szósty rok liderem w Europy Środkowo-Wschodniej 

Aż 38% wartości wszystkich inwestycji w nieruchomości w regionie CEE (Europy Środkowo-Wschodniej) w 2019 r. należało do Polski. 

Jak wynika z najnowszego raportu firmy doradczej CBRE „Real Estate Investment. Market Outlook” tym samym już po raz szósty, poczynając od 2014 r., zajęliśmy pierwszą pozycję pod względem pozyskanych kwot. W sumie w Europie Środkowo-Wschodniej zainwestowano niemal 20,2 mld euro, z czego 7,7 mld na terenie naszego kraju. 

Kolejne miejsca na podium zajęły Austria (30% całej kwoty) oraz Czechy (15%). Inwestorzy stawiali przede wszystkim na stolice, lokując w nie łącznie ponad połowę wszystkich zainwestowanych pieniędzy. 
 

- Polskie nieruchomości utrzymują bardzo silną pozycję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Naszym wyróżnikiem na tle sąsiednich rynków poza skalą, jest także możliwość dywersyfikacji portfela nieruchomości, inwestorzy mogą lokować kapitał zarówno w stolicy jak miastach regionalnych. Pod tym kątem Polska przypomina Niemcy, gdzie jest kilka silnych ośrodków atrakcyjnych dla inwestorów. W Polsce, inaczej niż w pozostałych krajach, z wyłączeniem Słowacji, większość, bo 62% środków finansowych zainwestowano właśnie w miastach regionalnych. Obok Warszawy to właśnie w regionach większość sektorów nieruchomości rozwija się bardzo dobrze, jest tam dużo atrakcyjnych gruntów, a rynek nie jest aż tak nasycony 

mówi Przemysław Felicki, dyr. w dziale rynków kapitałowych z CBRE. 

Większość pieniędzy zainwestowanych w nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej w 2019 roku poszła w biura – aż 44% całej kwoty. To obiekty, które cieszą się zdecydowanie największym zainteresowaniem. Handel, zajmujący drugie miejsce w tym zestawieniu, zgarnął dużo mniej, bo 20% całej kwoty, a magazyny 14%. Resztę, czyli 22% inwestorzy ulokowali w hotele, projekty mieszkaniowe i wielofunkcyjne. 

Jak wskazują eksperci CBRE, w porównaniu do pozostałych krajów w regionie, w Polsce proporcjonalnie mniej inwestuje się w hotele – łącznie z nieruchomościami mieszkaniowymi obejmują jedynie 5% całej kwoty ulokowanej w 2019 roku. Mniej jest tylko w Słowacji, w której stanowią 3%. Natomiast w Serbii są zdecydowanie najpopularniejszą formą inwestowania pieniędzy w nieruchomości – w 2019 roku objęły aż 34% całej kwoty. W Czechach, Austrii i na Węgrzech znajdują się w pierwszej trójce. 


 

Skomentuj artykuł: