Polska: tu warto inwestować

Premier Mateusz Morawiecki uważa, że nadal jesteśmy najbardziej atrakcyjnym krajem dla inwestycji w centrum Europy. Potwierdzają to najnowsze raporty KPMG oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).

PAIH obsłużyła już 68 nowych projektów, czyli o 33 więcej niż przed rokiem i 22 więcej niż w 2019 r. Zdaniem ekspertów PAIH to dowód, że Polska pomimo kryzysu związanego z pandemią nadal pozostaje atrakcyjna w oczach zagranicznych inwestorów. Szykuje się więc kolejny rekord, zwłaszcza że PAIH spodziewa się jeszcze kilku dużych przedsięwzięć. Liczba inwestycji może być więc większa niż w całym 2017 r., który był dotychczas najlepszy pod tym względem - na koncie PAIH znalazło się wtedy 70 nowych inwestycji. - Gdy światowe rynki przypominają wzburzone morze, inwestycje potrzebują bezpiecznej i stabilnej przystani. Polska na mapie Europy i świata jest właśnie takim miejscem - uważa premier Polski Mateusz Morawiecki. - Polska znana jest ze stabilności gospodarczej już od 1990 roku. Stworzyliśmy atrakcyjny i rozsądny system podatkowy. Dowodem na siłę naszej gospodarki jest to, że celująco przeszliśmy przez kryzys finansowy - dodał. W ubr. Polska przyjęła dwie wielkie inwestycje sektora IT; Microsoft i Google postanowiły otworzyć swoje centra w Warszawie. - Jednak Polska to miejsce nie tylko dla wielkich inwestorów, ale także dla małych i średnich biznesów - podkreśla Morawiecki. - Jest wiele powodów, by na miejsce inwestycji wybrać Polskę. Centralna lokalizacja i niskie koszty operacyjne, a ponadto kapitał ludzki. Ambitni i wykształceni pracownicy sprawiają, że polska gospodarka jest prawdziwie atrakcyjnym miejscem do inwestowania - oceniał szef polskiego rządu w anglojęzycznym dodatku specjalnym do "Dziennika Gazety Prawnej".

Fakt, że Polska jest nadal uważana za atrakcyjny rynek dla inwestorów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, potwierdzają też dane z rynku nieruchomości. W I półroczu br. inwestycje w sektorze nieruchomości w naszym kraju stanowiły 53 proc. całkowitego wolumenu transakcji w regionie - wynika z raportu firmy doradczej KPMG. Według raportu KPMG pt. „Property Lending Barometer” oceniającego skłonność banków w Europie Środkowo-Wschodniej do finansowania inwestycji nieruchomościowych – rozwój rynku nieruchomości, inwestycje i finansowanie dla sektora ucierpiały z powodu wpływu pandemii na gospodarkę. Zdaniem analityków sytuacja zaczyna wracać jednak do normy, ale nie można jeszcze nazwać jej dobrą. "Z jednej strony w 2021 r. pogarsza się stan portfeli kredytowych na nieruchomości, a z drugiej stopniowo poprawiają się warunki rynkowe" - oceniono. Zwrócono uwagę, że instytucje kredytowe w regionie CEE są w stanie "dokonać wyboru i selekcji projektów i inwestycji, którym mogą udzielać kredytów na bardziej rygorystycznych warunkach".

Z raportu wynika, że w I półroczu 2021 r. łączny wolumen inwestycji na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej wyniósł 4,9 mld euro. "Inwestycje w Polsce stanowiły 53 proc. całkowitego wolumenu transakcji regionalnych, w Czechach i na Węgrzech wyniósł on odpowiednio 18 proc. i 13 proc." - wskazano. Dodano, że łącznie te trzy kraje stanowiły 80 proc. całkowitych inwestycji na rynku nieruchomości w CEE.

Eksperci zaznaczyli, że Polska jest nadal uważana za atrakcyjny rynek dla inwestorów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. - Wybuch pandemii COVID-19 spowodował pewne zawirowania na rynku nieruchomości, jednak szybkie ożywienie gospodarki zaowocowało znacznym wzrostem PKB w drugim kwartale 2021 r. o ponad 10 proc. - twierdzi Katarzyna Nosal-Gorzeń z KPMG w Polsce. Zwróciła uwagę, że wzrost liczby transakcji na rynku nieruchomości w ostatnich miesiącach, wejście do Polski nowych inwestorów i przyciągnięcie kapitału przez nowe sektory, takie jak Private Rental Sector, "utwierdza w przekonaniu", że Polska jest stale uznawana za rynek godny zaufania, o stabilnych warunkach finansowych.

Według respondentów badania, ponad rok po wybuchu pandemii finansowanie inwestycji mieszkaniowych stało się najbardziej atrakcyjnym obszarem dla większości banków w regionie CEE. Na kolejnym miejscu, po spadku względem poprzedniego roku znalazło się finansowanie segmentu nieruchomości przemysłowo-magazynowych, które w trakcie pandemii wyprzedziły segment nieruchomości biurowych.

Źródło

Skomentuj artykuł: