Polska wciąż z najniższym bezrobociem w UE

Polska w lutym 2021 r. drugi raz z rzędu może pochwalić się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej - pisze Businessinsider. Wyniosło ono u nas 3,1 proc., czyli tyle samo co w styczniu. Na drugim miejscu pozostali nasi południowi sąsiedzi - Czechy. Portal przypomina, że od wielu miesięcy do polskich firm płynie pomoc z tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej.

W lutym 2021 r. sytuacja na polskim rynku pracy, biorąc pod uwagę tylko jeden wskaźnik - bezrobocie - nie zmieniła się względem stycznia tego roku. Wciąż pozostajemy liderem w Unii Europejskiej. Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, według metodologii Eurostatu, wyniosła w Polsce 3,1 proc., co stawia nas na pierwszym miejscu wśród krajów z najmniejszym odsetkiem osób bez pracy w całej Wspólnocie.

Liczba bezrobotnych w lutym wyniosła 540 tys. wobec 531 tys. w styczniu - podał Eurostat. Na drugim miejscu są Czechy z wynikiem 3,2 proc, a na trzecim - Holendrzy (3,6 proc.).

Stopa bezrobocia w strefie euro w II 2021 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła z kolei 8,3 proc., a w Unii 7,5 proc. Co nas czeka w kolejnych miesiącach?

Zakładając stopniowe odchodzenie od restrykcji epidemicznych w kwietniu oraz silniejszy wpływ w tym miesiącu pozytywnych efektów sezonowych (wzrost zatrudnienia w cieplejszej części roku) oczekujemy spadku stopy bezrobocia w trakcie II kw., niemniej w kolejnych miesiącach mogą ujawniać się opisane powyżej efekty wygasania pomocy publicznej, które będą osłabiać wpływ generalnego wzrostu popytu na pracę w gospodarce w II poł. roku

szacują ekonomiści Banku Ochrony Środowiska.

Specjaliści podkreślają, że niskie bezrobocie nad Wisłą to efekt przede wszystkim działań rządu oraz Polskiego Funduszu Rozwoju, którzy uruchomili tarcze finansowe oraz antykryzysowe. Na początku marca ekipa Mateusza Morawieckiego podsumowała pomoc dla firm w kraju.

Podkreślono wtedy, że do przedsiębiorstw łącznie trafiło ponad 193,53 mld zł.:

  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych – 30,74 mld zł;
  • Bank Gospodarstwa Krajowego – 64,03 mld zł;
  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – 29,56 mld zł;
  • Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju – 69,02 mld zł;
  • Agencja Rozwoju Przemysłu – 0,172 mld zł.

Skomentuj artykuł: