Polska z rekordami w nieruchomościach

Pandemia sprawiła, że coraz więcej osób wykonuje pracę zdalnie. Mimo to w największych polskich miastach możemy obserwować realizację spektakularnych projektów biurowych. Jak podkreślają eksperci, ukończenie niektórych inwestycji zamiesza w klasyfikacji najwyższych budynków w Polsce, a nawet Europie.

Najbardziej widowiskowe realizacje powstają oczywiście w stolicy.

W tym roku na warszawskim rynku ma zakończyć się budowa kilku wielkoskalowych inwestycji, skupionych w większości w pobliżu ścisłego centrum miasta. To właśnie w centrum, które staje się coraz bardziej atrakcyjne urbanistycznie i interesujące dla biznesu tworzy się największe i najnowocześniejsze zagłębie biurowe w kraju. Standard wyznacza mu Varso Tower, najwyższa wieża biurowa w Unii Europejskiej

mówi Krzysztof Foks, analityk w Walter Herz.

Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że Polska stała się wielkim magnesem dla inwestorów oferujących usługi dla biznesu. Bardzo znana amerykańska platforma ocen i recenzji usług w sektorze B2B serwis Clutch, która opublikowała najnowszy ranking „Top Poland Software Development Companies”, przynosi dobre wieści dla branży, która mimo pandemii stale się rozwija. Według ekspertów z USA, do niedawna zdecydowana większość przychodów branży IT (aż 57 proc.) pochodziła ze sprzedaży sprzętu komputerowego.

Sprzedaż oprogramowania generowała tylko 14 proc. przychodów, natomiast udział sprzedaży usług informatycznych (wdrożenia, integracje, serwis, doradztwo, szkolenia i outsourcing) wyniósł 29 proc. całkowitej wartości sektora. Tak było w 2010 r. Jednak w ciągu jednej dekady wiele się zmieniło – wzrosła nie tylko wartość polskiego rynku informatycznego, ale i ewoluowała jego struktura. W ciągu ostatnich lat wyraźnie rosła sprzedaż usług oraz oprogramowania.

Pandemia, co ciekawe, tworzy też szanse na rozwój – zagraniczne koncerny też szukają oszczędności i znajdują je w Polsce, bo tu nadal praca programistów jest tańsza. Głównymi atutami polskiego sektora IT na rynkach zagranicznych są: wysokie kwalifikacje specjalistów pracujących przy produkcji sprzętu oraz oprogramowania, wysoka jakość produktów oraz wciąż stosunkowo niskie koszty produkcji. Z tegorocznego Raportu płacowego Hays dla branży IT Contracting wynika, że zapotrzebowanie na specjalistów IT utrzymuje się na niezmiennie wysokim poziomie.

– Dla pracodawców coraz ważniejsza jest możliwość pozyskania unikalnych kompetencji, niezbędnych w organizacji do ukończenia danego zadania. Firmy otwierają się też na ludzi młodych, nawet tych nieposiadających doświadczenia w IT. Zwiększają budżet rekrutacyjny i szkoleniowy, stawiają na wzmocnienie marki pracodawcy i zapadające w pamięć działania marketingowe. Coraz częściej nawiązują też bliskie relacje z agencjami rekrutacyjnymi i łączą z nimi siły w procesie dotarcia do kandydatów

podkreśla Arkadiusz Wargin, dyrektor w Hays Poland.

Dlatego też w opinii wspomnianego międzynarodowego serwisu Clutch Polska jest centrum rozwoju oprogramowania oferującym rozsądne ceny przy wysokiej jakości pracy. Dzięki jakości swojej pracy polscy programiści wyrobili sobie na świecie markę. Wiele rankingów wymienia ich jako jednych z najlepszych na świecie, czym przewyższają większość swoich amerykańskich i zachodnioeuropejskich kolegów.

Branża IT jest jednym z najsilniejszych sektorów w Polsce, przyciągając popyt i inwestycje w kraju i za granicą. Wyróżnione firmy stały się liderami w oparciu o wykwalifikowaną wiedzę techniczną i obsługę klienta

komentuje Alexa Goodrow, analityk Clutch Customer Experience.

Dla nowych firm, które w Polsce lokują centra usług księgowych czy informatycznych, potrzeba miejsca - i stąd coraz więcej prestiżowych inwestycji biurowych. Do największych, warszawskich projektów ukończonych w ubiegłym roku należy m.in. 140 metrowa wieża Mennica Legacy Tower (49 tys. mkw.), dwa wieżowce w kompleksie Varso Place I i II (46  tys. mkw.) oraz dwa 130 metrowe budynki The Warsaw HUB B i C (88 tys. mkw.) firmy Ghelamco.

W styczniu tego roku pozwolenie na użytkowanie otrzymał także 195 metrowy Skyliner (49 tys. mkw.) firmy Karimpol, a w lutym 140 metrowy wieżowiec Generation Park Y (47 tys. mkw.), wieńczący kompleks biurowy realizowany od 2015 roku przez Skanska przy rondzie Daszyńskiego. W najbliższych miesiącach dołączy do nich również wieżowiec Warsaw Unit o wysokości 202 metrów (57 tys. mkw.) z elewacją przypominającą smoczą skórę, budowany w narożniku Prostej i Pańskiej przez Ghelamco oraz zrewitalizowana Fabryka Norblina Grupy Capital Park (66 tys. mkw.) przy Żelaznej.

Należy zauważyć, że pomimo rozmachu wielu projektów, wolumen powierzchni biurowych będących w trakcie realizacji w Warszawie jest obecnie najniższy od dekady. Na ten rok zaplanowane zostało rozpoczęcie budowy kolejnych czterech projektów biurowych, w których ma znaleźć się łącznie ponad 110 tys. mkw. powierzchni. Projekt nowej, 174 metrowej wieży The Bridge, która zaoferuje 47 tys. mkw. powierzchni, pokazało też Ghelamco

zaznacza Krzysztof Foks.

Dodaje, że najbardziej widowiskową inwestycją realizowaną w Warszawie jest wysokościowiec Varso Tower (70 tys. mkw.) firmy HB Reavis, który po zamontowaniu iglicy osiągnął niedawno docelową wysokość 310 metrów i przebił się na pierwszą pozycję w zestawieniu najwyższych budynków biurowych w Unii Europejskiej, spychając na dalsze miejsca drapacze chmur w Londynie, Frankfurcie, czy Madrycie. Projekt 53 piętrowego wysokościowca, usytuowanego w pobliżu warszawskiego Dworca Centralnego, powstał w pracowni Foster + Partners. Dwa tarasy widokowe na wysokości 205 i 230 metrów położone będą dwukrotnie wyżej niż taras w Pałacu Kultury i Nauki. Na piętrach od 46. do 48. otwarta zostanie też restauracja z widokiem na Warszawę. Budowa obiektu ma zakończyć się w 2022 roku. Na tym oczywiście nie koniec. Przy Świętokrzyskiej w Warszawie, niedaleko ronda ONZ rośnie biurowiec Skysawa (40 tys. mkw.). To inwestycja Polskiego Holdingu Nieruchomości, która będzie połączony bezpośrednim przejściem podziemnym ze stacją metra. Z danych Walter Herz wynika, że w tym roku na głównych rynkach w kraju ma zostać oddanych około 800 tys. mkw. powierzchni biurowych, z tego na Warszawę przypada 480 tys. mkw. biur, o 150 tys. mkw. więcej niż w roku ubiegłym. W miastach regionalnych na start budowy oczekuje przeszło 300 tys. mkw. powierzchni. Najwięcej nowych projektów czeka na rozpoczęcie w Trójmieście i Krakowie. Wiele buduje się też na Śląsku. Wysokość docelową osiągnęła niedawno 133 metrowa wieża .KTW II, położona w ścisłym centrum Katowic. Biurowiec usytuowany przy alei W. Roździeńskiego stał się tym samym najwyższym budynkiem w metropolii górnośląsko-zagłębiowskiej. Druga wieża realizowana przez spółkę TDJ Estate DJ Estate w kompleksie .KTW ma przyjąć najemców na przełomie I i II kwartału 2022 roku.

Źródło

Skomentuj artykuł: