Polski Bon Turystyczny: Ile dał rodzinom?

Polski Bon Turystyczny (PBT) okazał się dobrym rozwiązaniem dla polskich rodzin i podmiotów turystycznych. Do końca grudnia 2022 roku Polacy ponad 5 mln razy dokonali płatności bonem na kwotę około 3 mld zł - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który podsumował dotychczasowe funkcjonowanie programu PBT.

"Program Polski Bon Turystyczny wystartował 1 sierpnia 2020 r. i od początku cieszył się dużym zainteresowaniem. Jest dodatkowym świadczeniem w formie elektronicznego bonu turystycznego. Stanowi on wsparcie finansowe dla polskich rodzin z dziećmi oraz pomaga właścicielom obiektów noclegowych i turystycznych, którzy z powodu restrykcji epidemicznych zostali narażeni na utratę dochodów z prowadzonej działalności" - mówi prof., Gertruda Uścińska, prezes ZUS.  

Z raportu ZUS wynika, że w ciągu pięciu pierwszych miesięcy dokonano prawie 365 tys. płatności bonami, na łączną kwotę 240 mln zł. Rekordowy okazał się 2021 r., kiedy to w ciągu 12 miesięcy zrealizowano ponad 2,8 mln transakcji na łączną kwotę prawie 1,8 mld zł. W 2022 r. dokonano kolejnych 1,9 mln płatności bonami na łączną kwotę 960 mln zł. Od początku funkcjonowania programu do końca 2022 r. zostało więc zrealizowanych prawie 5,1 mln transakcji na łączną kwotę przekraczającą 2,9 mld zł.

Największe zainteresowanie PBT odnotowano w okresie lipiec – sierpień 2021 r.,
kiedy to zrealizowano ok. 34 proc. wszystkich dotychczasowych transakcji, a kwota którą zapłacono stanowiła prawie 37 proc. łącznych środków wydatkowanych z tytułu realizacji płatności bonami w okresie sierpień 2020 – grudzień 2022.

Gdzie z bonu korzystamy najczęściej?

Od początku działania programu PBT największą liczbę płatności bonem odnotowano w województwie małopolskim (1,2 mln transakcji). Na drugim miejscu uplasowało się województwo pomorskie (793,9 tys. transakcji), zaś na trzecim miejscu - województwo zachodniopomorskie (651 tys. transakcji). Na czwartym miejscu znalazło się województwo mazowieckie (521,6 tys. transakcji). 

Jeśli chodzi o kwotę płatności bonami to również tutaj na pierwszym miejscu uplasowało się województwo małopolskie (622,6 mln zł). Na drugim miejscu znalazło się województwo pomorskie (520,2 mln zł), zaś na trzecim miejscu – województwo zachodniopomorskie (456,7 mln zł). Na czwartym miejscu uplasowało się województwo mazowieckie (285,6 mln zł). 

Od początku obowiązywania programu najwyższą kwotę płatności za usługi hotelarskie (np. hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, kempingi itp.) zrealizowano w województwie pomorskim (479,9 mln zł) i zachodniopomorskim (402,9 mln zł). Na trzecim miejscu znalazło się województwo małopolskie (400,7 mln zł).

W przypadku płatności za imprezy turystyczne (np. parki rozrywki oraz touroperatorzy organizujący wycieczki, obozy, kolonie itp.) sytuacja kształtowała się nieco inaczej niż w przypadku usług hotelarskich. W tej klasyfikacji prym wiodło województwo mazowieckie (87,1 mln zł). Na drugim miejscu znalazło się województwo małopolskie (70,6 mln zł), zaś na trzeciej pozycji uplasowało się województwo zachodniopomorskie (41,4 mln zł).

Niektóre podmioty turystyczne realizowały jednocześnie płatności bonami zarówno za usługi hotelarskie jak i imprezy turystyczne. Niekwestionowanym zwycięzcą w tej kategorii okazało się województwo małopolskie (151,4 mln zł). Na drugim miejscu znalazło się województwo świętokrzyskie (30,7 mln zł), na trzecim zaś – województwo pomorskie (12,7 mln zł).

Na dzień 31 grudnia 2022 r. uprawnionych do bonu turystycznego było ok. 4,5 mln osób, natomiast w systemie widniało ok. 3,9 mln aktywnych bonów, przy czym: wykorzystanych bonów było 92%, czyli 3,6 mln (z czego całkowicie wykorzystano 2,7 mln bonów, zaś częściowo 821,6 tys. bonów), niewykorzystanych aktywnych bonów było 8%, czyli 301 tys.

Na dzień 31 grudnia 2022 r. wciąż do wykorzystania pozostały aktywowane bony turystyczne na kwotę 392,7 mln zł.

Biznes: Kto skorzystał na bonie?

W pierwszych miesiącach działania programu w systemie do obsługi PBT zarejestrowano ponad 18 tys. podmiotów turystycznych. W kolejnych miesiącach przybywało rejestracji podmiotów, a na dzień 31 grudnia 2022 r. w systemie do obsługi PBT widniało 28 tys. aktywnych podmiotów turystycznych. Najwięcej takich przedsiębiorców przybyło w 3 kw. 2021 r.

Od początku działania programu PBT najwięcej podmiotów turystycznych zarejestrowano w województwie pomorskim (6,3 tys.) oraz w województwie małopolskim (5,6 tys.). Na trzecim miejscu w rankingu uplasowało się województwo zachodniopomorskie (5,2 tys.).

Bon jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS w zakładce "Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500 plus.

Płatności z tytułu Polskiego Bonu Turystycznego realizowane są w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych przez Centrum Obsługi Płatności (COP) - specjalnie utworzoną jednostką w Oddziale ZUS w Słupsku.

Należy pamiętać że Polskim Bonem Turystycznym można zapłacić jeszcze do końca marca 2023 roku.

Źródło

Skomentuj artykuł: