Polski Ład wchodzi w życie

Podpisanie ustawy podatkowej przez prezydenta oznacza, że Polski Ład wchodzi w życie od 1 stycznia 2022 r. To ogromna zmiana dla wszystkich – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński w TVP Info.

Prezydent Andrzej Duda w środę podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza rozwiązania podatkowe zapisane w rządowym programie Polski Ład. - To oznacza, że od 1 stycznia 2022 r. Polski Ład wchodzi w życie. To ogromna zmiana dla wszystkich - powiedział w środę minister finansów Tadeusz Kościński w TVP Info.

Dodał, że jednym z celów Polskiego Ładu jest zwiększenie wydatków na służbę ochrony zdrowia, a zmiany w ustawach podatkowych umożliwiają uzyskanie odpowiednich środków. - Chcemy także, aby podatki w Polsce były bardziej sprawiedliwe. Obecnie ci, co mniej zarabiają, płacą procentowo więcej. W ramach Polskiego Ładu to zmieniamy. Podwyżka kwoty wolnej do 30 tys. zł oznacza, że obejmie ona ok. 40 proc. średniego wynagrodzenia. Poza tym podwyżka progu podatkowego sprawi, że o połowę mniej więcej spadnie liczba osób płacących wyższy podatek – powiedział Tadeusz Kościński.

Dodał, że w ramach Polskiego Ładu w życie wchodzi pakiet ulg dla przedsiębiorców mający pomóc im w rozwoju biznesu. Chodzi o ulgi m.in. na badania i rozwój czy na prototypy. Kościński stwierdził także, że jest przeciwnikiem karania przedsiębiorców, którzy popełnią błąd. - Jestem przeciwnikiem karania, jeśli ktoś robi prawdziwy błąd. Co innego, gdy robi coś źle celowo. Ważne jest, abyśmy pomagali przedsiębiorcom, żeby mogli rozwijać biznes. A w ramach Polskiego Ładu im pomagamy, bo dajemy im ulgi na rozwój biznesu – powiedział minister finansów.

Źródło

Skomentuj artykuł: