Polsko-koreańskie inwestycje i zakup sprzętu wojskowego 

Podczas oficjalnej wizyty minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej w Korei Południowej omawiano planowane inwestycje i dotychczasową współpracy z rządem koreańskim w sprawach obronnych, która przyczynia się do wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Polska delegacja miała możliwości spotkania z wicepremierem, ministrem gospodarki i finansów Kyungho Choo oraz kierownictwem Korea Development Bank i Korea EXIM Bank. Rozmowy dotyczyły dwustronnej współpracy gospodarczej, jak również kwestii finansowania zakupu koreańskiego sprzętu wojskowego, który jest przez Polskę postrzegany jako strategiczny projekt długoterminowy, wymagający ścisłej współpracy finansowej ministrów finansów i instytucji finansowych Polski i Korei Płd.

Korea jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski w Azji. Jak podaje Polska Agencja Inwestycji i Handlu, w 2021 r. Korea była największym inwestorem w Polsce pod względem nakładów finansowych. Wartość koreańskich inwestycji w Polsce w 2021 r. była szacowana na 1,9 mld euro. 

Inwestycje tego kraju w Polsce wzmacniają ekosystem gospodarczy o wysoko zaawansowane technologie. Dialog na temat współpracy w sektorach obronnym i energetycznym, w tym nuklearny oraz podpisanie umów ramowych w dziedzinie uzbrojenia są zapowiedzią wieloletniej współpracy strategicznej.

Strona polska i koreańska omówiły również kwestię wsparcia Ukrainy w powojennej odbudowie, która będzie prawdziwym wyzwaniem społeczności międzynarodowej. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska wyjaśniła, że polskie podmioty mają duże doświadczenie na rynku regionalnym i mogłyby uczestniczyć w procesie odbudowy we współpracy z firmami z krajów trzecich, w tym z Korei.

Rekonstrukcja Ukrainy przy udziale wsparcia międzynarodowego mogłaby się przyczynić do osiągnięcia wysokich standardów międzynarodowych w zakresie polityki klimatycznej, cyfryzacji, praworządności, polityki antykorupcyjnej i dobrego rządzenia.

Skomentuj artykuł: