Pomóż fiskusowi i zgarnij 120 000 zł

#Supervision_Hack to pierwszy maraton programowania organizowany przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Łączna pula nagród podczas hackathonu wynosi aż 120 000 zł!

Zadaniem uczestników jest stworzenie innowacyjnych rozwiązań dla rynku finansowego oraz podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa. Wyzwania to m.in. analiza kluczowych informacji dla inwestorów z wykorzystaniem programowania neurolingwistycznego (NLP), które jest wykorzystywane między innymi w samomotywacji, negocjacjach czy uwodzeniu (!). Jednym z rodzajów podmiotów nadzorowanych przez UKNF są fundusze inwestycyjne oraz zarządzające nimi towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Fundusze inwestycyjne to forma zbiorowego lokowania środków finansowych pozyskanych od inwestorów. W celu zapewnienia inwestorom lepszego dostępu do informacji, a tym samym ograniczenia ryzyka niedopasowania produktu do profilu inwestora, wprowadzono obowiązek publikowania kluczowych informacji na temat funduszu w postaci KIID (ang. Key Investor Information Document, pl. Kluczowe informacje dla Inwestorów). Są to dokumenty o ujednoliconej i ściśle określonej formie. Potrzebna jest jednak technika, dzięki której można będzie przełamać bariery ograniczające możliwości sprawdzania czy te dokumenty są prawdziwe i zrozumiałe dla odbiorców. Stąd wyzwanie stawiane przez UKNF. Celem nadzoru nad rynkiem finansowym jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania tego rynku, jego stabilności, bezpieczeństwa oraz przejrzystości. UKNF obecnie buduje nadzór oparty na danych automatyzując procesy oraz zwiększając wykorzystanie metod data science w analizie dużych wolumenów danych, a Uczestnicy maratonu mogą pomóc w usprawnieniu tego procesu.

Kolejne wyzwanie pod nazwą: Catch them all mające na celu prześwietlić mechanizm detekcji stron Phishingowych. Phishing jest obecnie najpopularniejszą metodą oszustwa. Przestępcy podszywają się pod osoby lub instytucje, takiej jak banki, domy maklerskie czy najpopularniejsze korporacje. Oszuści wysyłają do użytkowników bankowości linki w wiadomościach mailowych lub sms, wykupują reklamy w mediach społecznościowych lub wysoko pozycjonują swoje fałszywe strony w wyszukiwarkach. Nieświadomi, często zastraszani lub mamieni obietnicą zysku internauci otwierają niebezpieczne strony, które swoim wyglądem zbliżone są do tych prawdziwych. Zamieszczone są na nich logotypy instytucji, pod którą się podszywają, utrzymany jest również jej wygląd i charakter. Oszuści na masową skalę generują fałszywe witryny – w 2020 CERT POLSKA zablokował 7459 podejrzanych stron, w 2021 już 33823, zaś tylko do września 2022 pojawiło się kolejne 30 tys. nowych stron. Duża część z nich została zgłoszona przez zespół UKNF – tylko w tym roku zgłoszono w ten sposób do blokady już prawie 12 tys. domen!
Dlatego też UKNF chciałby zautomatyzować i ulepszyć proces oceny stron, tak by zwiększyć prędkość ich weryfikacji, a także dać gotowe narzędzie operatorowi.  

Urząd zaprasza wszystkie otwarte umysły i pomysłowych specjalistów do procesu tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które odpowiedzą na realne wyzwania i mają szansę na szybkie wdrożenie.

Jak wspomnieliśmy, organizatorem wydarzenia jest Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF), a Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) są partnerami tej wyjątkowej inicjatywy. 

Udział w wydarzeniu jest otwarty dla wszystkich. Wystarczy zarejestrować się na stronie https://supervisionhack.pl/. Projekty można zgłaszać indywidulanie lub w max.6-osobowych zespołach. Jeśli nie masz swojego teamu, to możesz stworzyć drużynę na kanale Discord. Podczas całego wydarzenia można też liczyć na wsparcie mentorów, którzy posłużą radą techniczną lub w zakresie sposobów wdrażania pomysłów.

#Supervision_Hack to także bogata oferta wykładów i networking. Na Stadionie Narodowym w Warszawie powstały strefy partnerów, gdzie można dowiedzieć się m.in. o innowacyjnych rozwiązaniach wdrażanych przez MF i KAS.

#Supervision_Hack odbywa się w dniach 21-23 października 2022 r. na PGE Narodowym.

Więcej informacji na https://supervisionhack.pl/ .

Źródło

Skomentuj artykuł: