Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej podpisane

Z inicjatywy ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, łącznie 138. przedstawicieli administracji rządowej, środowiska przedsiębiorców, nauki oraz jednostek otoczenia biznesu podpisali „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”.

Zawarcie tego porozumienia jest kontynuacją procesu, który rozpoczął się 7 lipca ub.r. wraz z podpisaniem „Listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego”.

Kurtyka zwrócił uwagę, że Polska jako pierwsze państwo w UE, po ogłoszeniu w lipcu 2020 r. przez Komisję Europejską „Strategii Wodorowej dla neutralnie klimatycznie Europy”, zawiera porozumienie sektorowe dot. rozwoju gospodarki wodorowej.

Jak podkreślił szef resortu klimatu i środowiska, Polska musi skierować nowy impuls rozwoju gospodarczego na tory, które pozwolą partycypować w cywilizacyjnym wyzwaniu, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Dodał, że jednym z jej istotnych elementów będzie właśnie wykorzystanie technologii wodorowych.

- Polska jest aktywnie zaangażowana w proces tworzenia łańcucha wartości niskoemisyjnych technologii wodorowych. Jesteśmy piątym na świecie i trzecim w Unii Europejskiej producentem wodoru. To zarówno wyzwanie związane z dekarbonizacją tej produkcji, jak i szansa rozwojowa. Posiadamy odpowiednie zaplecze przemysłowe, ale co równie ważne - setki wykwalifikowanych osób, które są gotowe do pracy w tym sektorze - zaznaczył.

Jak przypomniał minister upowszechnienie wodoru to także kluczowa inicjatywa, która wpisuje się w założenia „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”, która została przygotowana w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, a która w ciągu najbliższych tygodni zostanie przyjęta przez Radę Ministrów.

Jak zaznaczył wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej” to przykład znakomitej współpracy pomiędzy administracją rządową, jednostkami samorządu terytorialnego, przedstawicielami przedsiębiorców, środowiska nauki oraz jednostek otoczenia biznesu.

- Do porozumienia przystąpi dziś 138 podmiotów, reprezentujących różne sektory gospodarki, w których produkcja, przesył, magazynowanie i zastosowanie wodoru będzie odgrywać w przyszłości istotne znacznie. W szczególności, mowa o transporcie, energetyce, ciepłownictwie i przemyśle - zauważył.

- Możliwie najwyższy udział w łańcuchu dostaw polskich przedsiębiorców oraz polskiej myśli technicznej i polskich patentów będzie miał kluczowe znaczenie dla utrzymania konkurencyjności naszej gospodarki, dekarbonizacji najbardziej energochłonnych sektorów oraz skutecznej rywalizacji na polu gospodarczym z innymi państwami, które również dostrzegły ogromny potencjał wodoru - wyjaśnił.

Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska poinformował także, w porozumieniu został zapisany ambitny wskaźnik „local content” na poziomie nie niższym niż 50% łącznej wartości w roku 2030 r. Wartość dodana dla polskiej gospodarki z tytułu osiągnięcia tego wskaźnika szacowana jest w wysokości od 343 do 870 mln euro.

- Jestem przekonany, że zawarcie porozumienia i dalsze prace w ramach Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej pozwolą nam wykorzystać historyczną szansę na zdobycie i utrzymanie wiodącej pozycji Polski na tworzącym się światowym rynku wodoru - podsumował wiceminister Zyska.

Źródło

Skomentuj artykuł: