Poszukiwanie fachowca

Zatrudnienie ekipy do prac remontowo-budowlanych to w obecnym okresie nie lada wyzwanie. Przez boom budowlany znalezienie wykonawców stało się na tyle ograniczone, iż niekiedy czeka się na nich miesiącami.

Jak wyjaśnia Mariusz Hoszowski, prezes międzynarodowej grupy firm Smart Work, w skład której wchodzi między innym Smart Work Construction, przed pandemią branża odnotowywała braki kadrowe, jednak skala obecnych potrzeb jest niewspółmierna do tego, co aktualnie dzieje się na rynku. - Posługując się przykładem pracowników ze wschodu: kwestia ich dostępności wygląda od pewnego czasu zdecydowanie gorzej. Jest to spowodowane ruchami migracyjnymi na zachód. Jako firma specjalizująca się w usługach pracy tymczasowej i pośrednictwa pracy zauważaliśmy ten problem jeszcze przed wybuchem pandemii, a Covid-19 przesunął całe zjawisko w czasie - ze względu na zamkniecie granic. W momencie poluzowania reżimów sanitarnych, nastąpiła wzmożona migracja pracowników ze wschodu na zachód, co stało się bardzo odczuwalne między innymi w branży budowlanej i wykończeniowej - mówi Mariusz Hoszowski. 

Postępujący rozwój rynków pracy państw ościennych - Czech, Słowacji i Niemiec - dotyczący zatrudnienia oraz samej legalizacji pobytu nie uszedł uwadze fachowców ze wschodu. Widząc te udogodnienia, ekipy budowlane w sposób naturalny wybrały legalną pracę za większe pieniądze - choć odnośnie kwestii przestrzegania miejscowego prawa można powiedzieć, że popularniejsza jest działalność w szarej strefie. Szczególnie często praktykowane jest to u pracowników z terenu zachodniej Ukrainy, gdzie panuje długa tradycja wyjazdów zarobkowych do Polski. Co więcej, samo zjawisko jest bardzo podobnie do sytuacji polskich pracowników jeszcze przed wejściem do Unii Europejskiej, gdzie nasi rodacy masowo wyjeżdżali na Zachód pracować nielegalnie. Pomocą w znalezieniu fachowców służą wyspecjalizowane firmy. Dla inwestorów szczególnie istotne będzie również to, że niektóre z nich – w przeciwieństwie do wielu dostępnych obecnie na rynku ekip remontowo-budowlanych - zapewniają gwarancję dotrzymania zawartych umów w zakresie prac budowlanych i remontowych dotyczących domów i mieszkań.

Źródło

Skomentuj artykuł: