Prawie ćwierć mln mkw. powierzchni biurowych więcej

Łączna podaż obiektów biurowych na rynkach regionalnych (w największych miastach poza Warszawą) na koniec I kwartału br. osiągnęła niemal 6,3 mln mkw. W pierwszych trzech miesiącach br. do użytku oddano 243,5 tys. mkw. takich powierzchni - wynika z danych międzynarodowej firmy doradczej CBRE.

Niemal połowa (116,3 tys. mkw.) nowej powierzchni biurowej powstała w Katowicach. Na kolejnych miejscach znalazły się Wrocław i Trójmiasto. Na koniec pierwszego kwartału 2022 roku na ośmiu głównych rynkach regionalnych do wynajęcia od zaraz pozostawało ponad 970 tys. mkw. biur. Niewynajęta powierzchnia stanowiła 15,5 proc. dostępnej przestrzeni.

- Rynki biurowe ośmiu największych miast poza Warszawą cieszą się popularnością wśród najemców. W pierwszym kwartale br. wynajęto 153 tys. mkw., czyli o 28 proc. mniej niż w ostatnich trzech miesiącach ub.r., ale o ponad połowę więcej w porównaniu do pierwszego kwartału 2021 r. Największą część w całym popycie stanowiły nowe umowy, włączając umowy przednajmu oraz powierzchnie na potrzeby własne właściciela nieruchomości, które objęły 73 proc. całości. Renegocjacje i przedłużenia obowiązujących kontraktów odpowiadały za 22 proc. zarejestrowanego popytu, a ekspansje za niecałe 5 proc. Choć pod względem nowej podaży prym wiodły Katowice, to największym rynkiem pozostaje Kraków i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się to zmienić - mówi Kamil Tyszkiewicz, szef rynków regionalnych w CBRE.

Na koniec pierwszego kwartału br. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w ośmiu głównych miastach regionalnych wyniosły prawie 6,3 mln mkw. Największymi rynkami biurowymi w Polsce (po Warszawie) jest Kraków z ponad 1,6 mln mkw. powierzchni, a za nim Wrocław (prawie 1,3 mln przestrzeni). Trzecie miejsce zajęło Trójmiasto, z nieco ponad 992 tys. mkw. biur.

W pierwszych trzech miesiącach 2022 r. do użytkowania oddano 16 obiektów o łącznej powierzchni 243,5 tys. mkw. Najwięcej w Katowicach (ok. 116,3 tys. mkw.), Wrocławiu (36,2 tys. mkw.) oraz Trójmieście (31,8 tys. mkw.). Łącznie niewynajętej powierzchni na wszystkich rynkach było 970,1 tys. mkw., co stanowi 15,5 proc. całej podaży. Najwięcej pustych biur jest w Katowicach (niemal 20 proc.), a najmniej w Szczecinie (3 proc.).  

Rynek biurowy w stolicy Śląska to obecnie 715 tys. mkw. przestrzeni. Dzięki 116,3 tys. mkw. powierzchni oddanej do użytku w pierwszym kwartale 2022 r., łączna podaż urosła o prawie 19 proc. To najwięcej od 2014 r. Największe nowe inwestycje to Global Office Park, który dostarczył na rynek ponad 55 tys. mkw. biur.

Poziom pustostanów w mieście wynosi obecnie niecałe 20 proc., a czynsze kształtują się na stałym poziomie niecałych 14 euro za mkw. za miesiąc.

Źródło

Skomentuj artykuł: