Premier: Naszym priorytetem jest silna gospodarka, odporna na kryzys

Premier Mateusz Morawiecki otworzył w Gdyni VI Forum Wizja Rozwoju. To największe gospodarcze wydarzenie w północnej Polsce. Podczas dwudniowego spotkania naukowcy, przedsiębiorcy, finansiści, dziennikarze dyskutowali o najważniejszych sprawach gospodarczych i politycznych Polski. 

Szef rządu podkreślił, że dbałość o rozwój gospodarczy oraz zrównoważony budżet pozwala zarządzać finansami z myślą o Polakach. Dzięki temu więcej pieniędzy możemy przeznaczyć na programy społeczne, tarcze antykryzysowe i inwestycje.

Premier podkreślił, że jesteśmy na dobrej drodze wyrwania się z kręgu gospodarek średniego rozwoju. Aby tak się stało, należy spełnić kilka warunków. To inwestycje w nowoczesne technologie, bezpieczeństwo, programy społeczne, pomoc przedsiębiorcom.

– Tej niebywałej szansy nie możemy zmarnować. Aby tak się stało, potrzebujemy bezpieczeństwa. To jest ta podstawa, ten fundament. To dlatego tak bardzo inwestujemy dzisiaj bezpieczeństwo – kontynuował.

Jak dodał gospodarce potrzebny jest również zastrzyk innowacyjności, który pozwoli na to, aby to Polska i polskie firmy wytyczały kierunek rozwoju. Po raz pierwszy w historii nasz kraj ma szansę być nie tylko częścią wielkiego globalnego procesu transformacji cyfrowej, ale też ogromnie na tym skorzystać.
Dzięki odpowiedniej polityce naszego rządu, zagraniczne firmy chętnie inwestują w Polsce. Ostatnio amerykański Intel zapowiedział otwarcie pod Wrocławiem najnowocześniejszego Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników.

– Kilka dni temu miałem przyjemność otwierać w Polsce największą, najważniejszą inwestycję zagraniczną, jaka kiedykolwiek w Polsce została ulokowana. To inwestycja Intela. To przede wszystkim inwestycja w mikroprocesory, półprzewodniki, układy scalone, które są ropą naftową XXI wieku, które są tym podstawowym czynnikiem decydującym o jakości rozwoju gospodarczego – przypomniał premier.

– Niedawno pokazały się dane Eurostatu, które potwierdzają to, że Polska jest wśród trzech krajów UE o najniższym poziomie ubóstwa według tego wskaźnika, który tam został pokazany. Ale jednocześnie z ogromną dynamiką rozwoju – powiedział premier.

Mimo kryzysów takich jak pandemia, atak Rosji na Ukrainę i konsekwencje gospodarcze tych wydarzeń, wpływy do budżetu państwa z PIT i CIT wzrastają. To możliwe dzięki skutecznej walce z mafiami VAT-owskimi i uszczelnieniu systemu podatkowego.

Szef rządu zwrócił uwagę, że jakość zarządzania finansami publicznymi przekłada się na życie wszystkich obywateli: na politykę społeczną, możliwości zakupów uzbrojenia, programy rozwojowe, wsparcie samorządów, programy infrastrukturalne, a także na wzrost wydatków na ochronę zdrowia.

W Gdyni odbyła się szósta edycja Forum Wizja Rozwoju w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Uczestnicy Forum zajęli się najważniejszymi wyzwaniami, które stoją przed polską gospodarką, m.in. gospodarką morską, innowacjami, zdrowiem. Podczas Forum swoją kontynuację miał Kongres Srebrnej Gospodarki oraz II Targi.

Forum Wizja Rozwoju to 49 paneli dyskusyjnych poprzedzonych sesją inauguracyjną, która w tym roku poświęcona była wyzwaniom, z którymi zmaga się polska gospodarka w kontekście napaści Rosji na Ukrainę. 

Wśród prelegentów, biorących udział w panelach znalazł się m.in. Marcin Horała, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP.

Zwieńczeniem pierwszego dnia VI edycji Forum Wizja Rozwoju było wręczenie nagród gospodarczych firmom, które miały znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki, kształtowania relacji społecznych oraz budowę społeczności lokalnych. 

Laureatami nagród, przyznanych w 7 kategoriach, zostały: 
– Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria S.A. w kategorii Społeczna Odpowiedzialność Biznesu, 
– Eagle sp. z o.o. w kategorii Badania, rozwój i transfer nowoczesnych technologii,
– PESA Bydgoszcz S.A. w kategorii Ekomobilność,
– Interizon – Pomorski Klaster ICT – w kategorii E-gospodarka,
– Checly sp. z o.o. w kategorii Start-up,
– Nanoseen sp. z o.o. w kategorii Innowacyjność, 
– Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. w kategorii Zarządzanie.  

Podczas uroczystej gali wręczone zostały także Nagrody Złotej Wstęgi Forum Wizja Rozwoju, które otrzymali:  
– Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej w kategorii Rodzina i Polityka Społeczne,
– Magdalena Rzeczkowska, Minister Finansów w kategorii Finanse,
– Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski w kategorii Dialog Samorządowy, 
– Paweł Borys, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju w kategorii Inwestycje dla Polski 
– Marek Kowalski, Przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich w kategorii Dialog Społeczny 

Nagrody Pracodawca Przyjazny Ochotniczym Hufcom Pracy otrzymały:
–  Brose Sitech sp. z o.o. (III miejsce)
– Zakład Remontowo-Budowlany Stanisław Romaniuk (II miejsce)
– Meble Wójcik sp. z o.o. (I miejsce). 

Skomentuj artykuł: