Premier o dostawach węgla. "Tylko jedna reklamacja"

Jakość węgla jest na wysokim poziomie - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Toruniu. Wskazał, że na 850 dostaw tego surowca do jednej z gmin, jest jedna reklamacja.

Jak zwrócił uwagę szef rządu podczas konferencji w Toruniu, "putinflacja nadwątla budżety domowe we wszystkich gospodarstwach domowych".

Szef rządu podkreślił, że "ciepło w każdym polskim domu to podstawowe prawo człowieka. Dostarczenie tego ciepła jest obowiązkiem rządu" - zaznaczył.

Poinformował, że w czwartek rano spotkał się z samorządowcami w województwa kujawsko-pomorskiego.

- Usłyszałem tam, od jednego z wójtów, że na 850 dostaw (węgla) do jednej z gmin jest 1 reklamacja i jest jeszcze ona rozpatrywana

mówił.

- A więc jakość tego węgla jest taka jak obiecywaliśmy, jest na wysokim poziomie - stwierdził.

Premier odniósł się też do ceny węgla na polskim rynku, wskazując na interwencję państwa w tym zakresie.

- To była interwencja państwa na poziomie zarówno finansowym - bezpośrednich dopłat: dla mieszkańców; dla tych, którzy organizują proces dystrybucji, dla tych, którzy ściągają węgiel z całego świata, jak i interwencja operacyjna, logistyczna, organizacyjna - przypomniał.

W ocenie premiera rząd "podołał zbudowaniu, niejako w biegu, całego procesu dystrybucji węgla, stworzeniu go bez wcześniejszych szablonów, bez wcześniejszych podstaw, ponieważ węgiel przychodził do nas w dużym stopniu z kierunku wschodniego" - przypomniał.

Szef rządu odpowiadał na pytanie o to, czy rozważane jest przedłużenie programu, w ramach którego samorządy sprzedają mieszkańcom węgiel.

- Jeśli trzeba będzie, jeśli będą wymagać tego wąskie gardła logistyki i dystrybucyjne, to oczywiście będziemy kontynuować ten proces, już o tyle prostszy, że rozpoznanie bojem i to skuteczne, z sukcesem zakończone, zostało przeprowadzone tej zimy

powiedział Morawiecki.

Premier był także pytany o dobiegające z niektórych samorządów głosy, według których węgla jest za mało.

- Jeśli samorządowi brakuje węgla, to proszę zgłosić się do wojewody, bo przyczyną może być zła komunikacja albo zła wola. Bo węgla mamy pod dostatkiem, również przesianego, i takie głosy z samorządów słyszę – oświadczył Mateusz Morawiecki.

Sprzedaż węgla przez samorządy odbywa się na podstawie ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego. Zakłada ona, że gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne mogą kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Gmina może sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Węgiel w preferencyjnej cenie mogą kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Sprzedawcom tego węgla przysługują rekompensaty, których maksymalny limit na 2023 r. ustalono na 4,9 mld zł. 

Źródło

Skomentuj artykuł: