Premier zapowiada inwestycje. „Stawiamy na kolej przyszłości”

200 mld zł inwestycji w całym kraju dotyczące m.in. infrastruktury drogowej i kolejowej - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania na placu budowy odcinka kolei dużych prędkości w ramach CPK, na stacji Warszawa Zachodnia.

Jak mówił szef rządu przed podpisaniem umowy na wykonanie prac przygotowawczych dla budowy pierwszego odcinka kolei dużych prędkości, koleje wymagają wyobraźni także związanej z realizacją całościowego planu gospodarczego.

I takim właśnie planem jest Polski Ład. Takim planem, częścią tego planu jest CPK, czyli centralny port lotniczy wraz z połączeniami kolejowymi, z połączeniami drogowymi

zaznaczył premier.

Morawiecki podkreślił, że jest to plan, który zupełnie przebuduje architekturę połączeń w ramach całej Polski.

Tak wiele mamy jeszcze do naprawienia, tak wiele do poprawy, tak wiele do zainwestowania

stwierdził.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że ten jeden z największych placów budowy w Polsce świadczy o tym, jak poważnie rząd podchodzi do tego wyzwania, jak zasadniczo zmienia układ komunikacyjny i wzmacnia powiązania międzyregionalne w Polsce.

Tak, żeby cała Polska mogła rozwijać się równomiernie

powiedział.

Jak wskazał premier, ten plac budowy jest też swego rodzaju symbolem - symbolem przełamania niemożności.

Stawiamy na kolej przyszłości, chcemy przezwyciężyć niemożność poprzednich lat poprzez zaangażowanie ogromnych środków, także krajowych, także z budżetu państwa polskiego i także wspólnotowych na budowę planu inwestycji nowoczesnych kolei

powiedział.

Jak wskazał premier, "kolej była oczkiem w głowie największych, najbardziej nowoczesnych państw. To jednak niestety przez pierwsze 25 lat III RP nie miało miejsca".

Zdaniem szefa rządu "polska kolej wjechała w koleiny, które były bardzo niedobre dla jej rozwoju, były właściwie antyrozwojem".

Wspominając o nowych inwestycjach kolejowych Morawiecki zadeklarował, że "tu stawiamy na kolej przyszłości, tu chcemy przezwyciężyć niemożność poprzednich lat poprzez zaangażowanie ogromnych środków, także krajowych, także z budżetu państwa polskiego i także wspólnotowych na budowę planu inwestycji nowoczesnych kolei".

Według niego podróż z centrum Warszawy do Centrum Łodzi skróci się dzięki temu do 45 minut.

To coś, co niedawno przekraczało wyobraźnię nas, Polaków, że taka inwestycja może być zrealizowana

powiedział premier.
Źródło

Skomentuj artykuł:

N