Prezentacja Dolnośląskiego Ładu

Województwo dolnośląskie jako pierwsze prezentuje swój komponent Polskiego Ładu, czyli Dolnośląski Ład. Chcemy ponad podziałami przygotować programy, które poprawią jakość życia mieszkańców regionu - mówił dzisiaj we Wrocławiu szef KPRM, poseł PiS z Dolnego Śląska Michał Dworczyk.

Podczas konferencji prasowej we Wrocławiu Dworczyk poinformował, że podczas jego piątkowego spotkania z samorządowcami i politykami z regionu przedstawiono Dolnośląski Ład, czyli "komponent Polskiego Ładu".

- To jest projekt dokumentu, nad którym rozpoczynamy pracę. Było ponad 300 samorządowców i polityków, którzy otrzymali ten dokument i w gronie których rozpoczęliśmy dyskusję po to, aby wypracować najlepsze rozwiązania programowe i rozwojowe dla naszego regionu, dla Dolnego Śląska – powiedział Dworczyk.

Wskazał, intencją jest, by do 2030 r. przy wykorzystaniu środków unijnych, budżetowych i innych instrumentów finansowych, dać regionowi silnego impulsu rozwojowego.

- Chcemy wspólnie ponad wszystkimi podziałami przygotować takie rozwiązania i takie programy, które poprawią jakość życia mieszkańców Dolnego Śląska, które pozwolą nam być nadal liderem w skali Polski, jeśli chodzi o rozwój – mówił Dworczyk.

- Chcemy, aby ten dodatkowy nowy impuls, jaki dają środki europejskie, ale i krajowe, był jak najbardziej efektywnie wykorzystany – zaznaczył.

Poinformował, że do końca sierpnia w ramach konsultacji będą zbierane propozycje kolejnych strategicznych projektów, które miałyby się znaleźć się w dokumencie.

- Mam nadzieję, że we wrześniu ten dokument zostanie przyjęty i potem wspólnie będziemy skutecznie zabiegali o realizację strategicznych inwestycji – powiedział Dworczyk.

Jak stwierdził, Dolnośląski Ład wykorzystuje lata doświadczeń i pracy włożonej przez lokalnych samorządowców, polityków, społeczników. Wymieniał projekty z zakresu infrastruktury drogowej, kolejowej, z zakresu odnawialnej energii, czystego powietrza, turystyki czy ochrony zabytków. W założeniu na program może być wydanych kilkadziesiąt miliardów złotych.

Marszałek woj. dolnośląskiego Cezary Przybylski podkreślił, że program Dolnośląski Ład będzie kolejnym etapem współpracy i rozwoju regionu po regionalnym programie operacyjnym i funduszu sprawiedliwej transformacji.

- W dyskusji brało udział ponad 300 osób, co świadczy o olbrzymim zainteresowaniu. Program praktycznie dotyczy wszystkich dziedzin, które decydują o rozwoju Dolnego Śląska, dzięki którym będzie można spełnić aspiracje Dolnoślązaków. A te aspiracje na pewno są ogromne, bo nasz region jest wyjątkowy. Jest liderem nie tylko w Polsce, ale i w Unii Europejskiej, plasujemy się w czołówce jeżeli chodzi o rozwój gospodarczy, nowe miejsca pracy. I chcemy to tempo rozwoju Dolnego śląska utrzymać- powiedział Przybylski.

Dodał, że bardzo dużo mówiono o koniecznej współpracy, co cieszy w kontekście przygotowania programu Dolnośląski Ład oraz późniejszej jego realizacji.

- Mamy świadomość, że wiele z tych rzeczy będzie musiało być robionych wspólnie pomiędzy gminami, powiatami, samorządem województwa, ale będą się one musiały też wpisać w strategię ogólnokrajową, w strategię rządową - powiedział Przybylski.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk ocenił, że przygotowywany program Dolnośląski Ład konsumuje z jednej strony założenia Polskiego Ładu, ale z drugiej strony konsumuje też wieloletnią pracę dolnośląskich samorządowców, którzy regularnie przygotowują liczne plany, by podnosić jakość życia mieszkańców.

- Dolny Śląsk to z pewnością wspólna sprawa i cieszę się, że możemy ponad podziałami politycznymi rozmawiać o wyzwaniach, które przed nami stoją i o realizacji wspólnych celów. Dziękuję panom ministrom Dworczykowi i Kubowowi za to, że mogliśmy tutaj na Dolnym Śląsku ten proces konsultacji ważnego dokumentu - powiedział Sutryk.

Źródło

Skomentuj artykuł:

N