Prezydencki minister: NBP reaguje adekwatnie na wysoką inflację

- NBP reaguje adekwatnie na wysoką inflację i zdecydowanie zacieśnia politykę pieniężną - powiedział zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik, przedstawiając wniosek prezydenta o powołanie Adama Glapińskiego na drugą kadencję prezesa NBP.

Komisja Finansów Publicznych ma zaopiniować dziś wniosek prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie Adama Glapińskiego na drugą kadencję prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Podczas posiedzenia komisji prezydencki minister podkreślił, że patrząc na dotychczasową, sześcioletnią kadencję Glapińskiego, był to dobry okres dla polskiej gospodarki i sytuacji finansowej polskich rodzin.

Za kadencji prezesa Glapińskiego polska gospodarka rozwijała się 3,5 razy szybciej niż strefa euro i najszybciej ze wszystkich dużych gospodarek UE. W efekcie istotnie zmniejszył się dystans wobec gospodarek zachodnich i pod względem zamożności wyprzedzamy już nie tylko Grecję, ale także Portugalię. Istotnym czynnikiem tego wzrostu gospodarczego była odpowiedzialna i zdecydowana polityka pieniężna NBP, dzięki czemu Polska łagodnie przeszła przez globalny kryzys wywołany przez pandemię"

- stwierdził Ćwik.

Jak mówił, średnia inflacja w czasie kadencji Glapińskiego wyniosła 2,9 proc. i była zgodna ze średniookresowym celem inflacyjnym NBP (2,5 proc. plus/minus 1 pkt proc.). "Oczywiście obecnie wyzwaniem jest wysoka inflacja, która wynika z silnych szoków zewnętrznych, ale NBP reaguje adekwatnie i zdecydowanie zacieśnia politykę pieniężną" - zaznaczył Ćwik.

Zauważył też, że za kadencji Glapińskiego NBP wspierał niezakłócony obrót gotówkowy. Zwrócił uwagę, że mimo nagłego, silnego wzrostu zapotrzebowania na gotówkę NBP dostarczał zwiększone ilości gotówki, co pozwoliło opanować sytuację i uniknąć paniki bankowej.

Ćwik przekazał też, że w czasie kadencji szefa NBP istotnie zwiększył się poziom rezerw dewizowych, które na koniec 2021 r. osiągnęły równowartość 166 mld dolarów, wzrastając sześciokrotnie w stosunku do poziomu z 2000 r. i niemal dwukrotnie w ciągu ostatniej dekady.

Dodał, że NBP zwiększył też zasób złota: w latach 2018-2019 zakupił 125 ton złota zwiększając zasób kruszcu do ok. 230 ton. Zauważył, że zwiększenie zasobów złota zostało dokonane zanim cena złota wzrosła o prawie 50 proc.

Prezydencki minister zaznaczył, że m.in. dzięki dobremu zarządzaniu rezerwami walutowymi w latach 2016-2021 NBP wypracował bardzo dobre wyniki finansowe. Zysk NBP za 2021 r. był najwyższy w historii i wyniósł prawie 11 mld zł. "W efekcie wpłaty do budżetu za kadencji prezesa Glapińskiego były znacznie wyższe niż w latach poprzednich, co pozwalało na finansowanie istotnych wydatków publicznych i obniżało poziom długu publicznego. Ostatnio siła finansowa, jaką zgromadził NBP w ciągu sześciu lat kadencji Glapińskiego, pozwoliła aktywnie wspierać Ukrainę” – oznajmił Ćwik. Przypomniał, że NBP udzielił Narodowemu Bankowi Ukrainy linię swapową do kwoty 1 mld dolarów. 

Źródło

Skomentuj artykuł: