Prezydent Duda w Krynicy: Może w trudnych czasach warto zaryzykować i zainwestować

Może w trudnych czasach warto zaryzykować i zainwestować, bo czasem jest tak, że gra na bessę przynosi wielokrotne zyski - mówił prezydent Andrzej Duda na kongresie "Krynica Forum'22 – Wzrost i Odbudowa". Oprócz wspierania odbudowy Ukrainy, prosił też o inwestowanie w państwach bałtyckich.

Nawiązując do rosyjskiej agresji i do powojennej odbudowy Ukrainy prezydent powiedział, że chodzi nie tylko o odbudowę zniszczonej infrastruktury - dom, mostów - ale będzie to również proces budowy nowoczesnej Ukrainy.

Dodał, że mówił ukraińskim przyjaciołom, iż zniszczenie ich domów, to dramat, ale w wielu przypadkach były to stare, postsowieckie budynki i teraz odbuduje się nowe. Radził im, by starali się popatrzeć w ten sposób, że konieczność odbudowy, wymusza też unowocześnienie.

"Tak samo jest u nas, w Polsce. Wymusza to, żebyśmy budowali nową Polskę, wymusza to, żebyśmy ją naprawiali tam, gdzie jest cały czas stara" - powiedział prezydent.

Stwierdził, że "przykre jest to, że zamiast na służbę zdrowia i edukację, musimy wydać miliardy na zbrojenia". "Ale, taka jest rzeczywistość, żebyśmy nie musieli w szkole mówić po rosyjsku" - dodał.

Zwrócił się do uczestników kongresu, by "patrzyli poprzez pryzmat odbudowy, ale nie tylko odbudowy w sensie fizycznym, także przez pryzmat budowy w sensie budowania więzi, nie tylko z Ukrainą", ale i z innymi partnerami w naszej części Europy.

"Proszę, żebyście patrzyli przez pryzmat konieczności budowania tych dobrych przyjacielskich więzi z tymi naszymi sąsiadami, którzy są blisko. Proszę o to także i nasze firmy, które mają w swoich strukturach własność Skarbu Państwa. Proszę rozwijać swoją działalność, zakładać swoje filie w państwach bałtyckich. Jestem proszony o to, przez prezydentów państw bałtyckich" - mówił Duda.

Wzywał do działań na tym rynku i do odwagi, bo - jak mówił - "może w trudnych czasach warto zaryzykować i zainwestować, bo czasem jest tak, że gra na bessę przynosi wielokrotne zyski".

"Zróbmy tak tę odbudowę, żeby marka polska - made in Poland, made by polish hands - była w wielu miejscach w naszej części Europy, a przekonacie się państwo, że nie tylko przyniesie nam to pożytek gospodarczy, ale także bardzo wzmocni naszą pozycję jako państwa" - oświadczył prezydent.

Źródło

Skomentuj artykuł: