Produkcja przemysłowa w czerwcu w Unii Europejskiej była o 10,5 proc. wyższa niż w analogicznym miesiącu rok temu, a w strefie euro wzrost wyniósł 9,7 proc. rdr. Wzrost produkcji w Polsce o 18,5 proc. był piątym pod względem wielkości w Unii Europejskiej – wynika z raportu Polskiego Funduszu Rozwoju.
Polski Fundusz Rozwoju opublikował sierpniowy „Przegląd gospodarek europejskich”, dotyczący sytuacji makroekonomicznej w krajach Unii Europejskiej oraz EFTA (obejmującej Szwajcarię, Norwegię, Islandię i Liechtenstein.
We wszystkich krajach UE i EFTA w czerwcu odnotowano dodatnią dynamikę produkcji przemysłowej, czego główną przyczyną pozostaje efekt niskiej bazy z 2020 roku. Wzrost produkcji w Polsce (18,5 proc. rdr) był piątym najwyższym spośród opisywanych krajów, największy odnotowano w Belgii (23,2 proc. rdr)
Analitycy PFR zwrócili uwagę, że tylko w trzech krajach – na Łotwie i na Węgrzech oraz w Szwecji – w czerwcu bezrobocie wzrosło w stosunku do maja. W Polsce bezrobocie spadło z 3,8 proc. w maju do 3,6 proc. w czerwcu. Najniższy odsetek osób bez pracy odnotowano w Czechach (2,8 proc.), Norwegii (2,9 proc.) i Szwajcarii (3,1 proc.).
Dynamika cen w lipcu w Polsce, po dwóch miesiącach spowalniania, przyspieszyła względem poprzedniego miesiąca i pozostawała na drugim najwyższym poziomie spośród krajów UE i EFTA (wraz z Węgrami, po 4,7 proc. rdr). Najwyższy poziom inflacji HICP odnotowano w Estonii (4,9 proc.). W żadnym kraju w lipcu nie odnotowano deflacji, w dziewiętnastu krajach (w tym w UE i strefie euro ogółem) wzrost cen względem poprzedniego miesiąca przyspieszył
Zwrócono w nim uwagę, że we wszystkich krajach UE i EFTA, dla których dostępne są wyniki PMI, wskaźnik przekraczał 50 punktów wskazujących dobrą koniunkturę. Również lipcowe odczyty Economic Sentiment Indicator wskazywały na poprawę koniunktury we wszystkich krajach Unii Europejskiej.