Trudno odnieść się do zapowiedzi przedstawionych w czwartek dotyczących wsparcia firm, mających kłopoty z zapłatą czynszu najmu w obiektach handlowych; dopóki nie zobaczymy przepisów, nie wiemy, jak to ma działać w praktyce - przekazał Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług.
"Trudno w tej chwili odnieść się do zapowiedzi przedstawionych przez premiera dotyczących wsparcia dla firm, które mają kłopoty z zapłatą czynszu najmu i nie mogą wynegocjować ulg od właścicieli nieruchomości"
Jak wynika z czwartkowych informacji KPRM, w okresie obowiązywania zakazów prowadzenia działalności, obiekty handlowe o pow. 2000 m kw. otrzymają automatyczną obniżkę czynszu. Zapłacą o 80 proc. mniej, a przez pierwsze trzy miesiące po ustaniu zakazu kwota opłat najmu będzie zmniejszona o 50 proc.
Dyrektor generalna ZPPHiU zastanawia się, jak miałyby wyglądać koszty wspólne, a także opłaty marketingowe należne według umów podpisanych przed pandemią.
"Dopóki nie zobaczymy jednoznacznych przepisów, nie wiemy, jak to ma działać w praktyce. Co bowiem oznacza zapowiadana obniżka 80 procent w czasie zamknięcia? Przecież to jest podważenie artykułu 495 Kodeksu Cywilnego. Przepis jednoznacznie określa, że w przypadku, kiedy nie ma możliwości świadczenia, bez odpowiedzialności stron, nie jest możliwe żądanie świadczenia wzajemnego. Jak zatem ma się do tego zapowiadana obniżka?"
Jednocześnie podkreśla, że przedsiębiorstwa handlowe nie mogą płacić czynszu w przypadku, gdy nie generują przychodów, bo działalność w centrach jest zakazana.
Jak zaznaczono w informacji KPRM, "planowane są zmiany w prawie, które zniosą obowiązek wydłużenia umowy najmu o 6 miesięcy za każde uzyskanie zwolnienia z czynszu w okresie zamknięcia". Z informacji przedstawionej podczas konferencji prasowej premiera wynika również, że wynajmujący będą mieli prawo ustalenia wyższej wartości czynszu w przypadku wykazania, że skala obniżki jest niewspółmierna do rzeczywistych szkód najemcy.
"Firmy będą mogły liczyć również na pomoc prawną w zakresie obowiązujących rozwiązań prawnych umożliwiających uzyskanie obniżki czynszu. Polski Fundusz Rozwoju uruchomi program doradztwa i szkoleń"
Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług został powołany do życia 18 marca 2020 r. jako grupa kilkudziesięciu polskich przedsiębiorców. Skupia 150 firm i ponad 205 000 pracowników.