Przedsiębiorcy: Nie stać nas na kolejny lockdown

Rada Przedsiębiorczości apeluje o podjęcie zdecydowanych i natychmiastowych działań, które ograniczą skutki kolejnych obostrzeń epidemicznych. - Państwo musi w większym stopniu uwzględnić fakt zaszczepienia milionów Polaków - stwierdzono w opublikowanym dzisiaj apelu.

"Poprzednie ograniczenia przemieszczania się i kontaktów międzyludzkich podyktowane koniecznością ograniczenia pandemii COVID-19 były konieczne. Pociągnęły jednak za sobą ogromne koszty, (ponoszone) tak przez sektor finansów publicznych, jak i zatrudnionych oraz przedsiębiorców" - czytamy w apelu Rady Przedsiębiorczości.

Jak wskazano, "istotna część naszego społeczeństwa jest już dzisiaj zaszczepiona".

"Nie może być tak, że koszty zdrowotne i finansowe odmowy poddania się szczepieniu przez część osób ponosi całe społeczeństwo. Zmuszanie zaszczepionych do de facto poddania się dyktatowi niezaszczepionych jest nieracjonalne i niemoralne"

oceniono.

Rada Przedsiębiorczości stwierdziła, że "nie stać nas na następny powszechny lockdown", a wprowadzanie kolejnych obostrzeń w funkcjonowaniu gospodarki "nie musi i nie może" być powszechne ze względu na nieograniczony już dostęp do szczepień na koronawirusa.

"Kształtując kolejne obostrzenia państwo musi w większym stopniu niż dotąd uwzględnić fakt zaszczepienia milionów Polaków" - stwierdzono.

W treści apelu wezwano rząd do wprowadzenia rozwiązań prawnych pozwalających na uzależnienie korzystania z usług i przebywania w określonych miejscach od wykazania zaszczepienia.

"Rada Przedsiębiorczości zapewnia, że większość przedsiębiorców jest gotowa ograniczyć swoją ofertę wyłącznie do osób zaszczepionych lub posiadających certyfikat COVID-19, a tym samym finansowo partycypować w walce z pandemią koronawirusa i wesprzeć cele narodowego programu szczepień"

napisano.

Jak dodano, przerwanie ciągłości działania przedsiębiorstw w trakcie IV fali pandemii wyrządzi ogromne szkody.

"Rada Przedsiębiorczości ponownie zatem apeluje o natychmiastowe wprowadzenie możliwości uchronienia się przed lockdownem przez dopuszczanie uzależniania świadczenia usług i innej działalności od wykazania zaszczepienia przez klientów, wraz z wszelkimi innymi zabezpieczeniami prawnymi takiego rozwiązania" - wezwano.

Czytaj więcej w tym temacie
Źródło

Skomentuj artykuł: