Przejęto podróbki warte 10 mln złotych

Funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej przejęli 10 tys. szt. podrobionych towarów oznaczonych znakami znanych marek - przekazała rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek. Dodała, że wartość zatrzymanego towaru to 10 milionów złotych.

Rzeczniczka KAS poinformowała, że funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej sprawdzili aktywność handlową nadawcy zatrzymanej w Bydgoszczy przesyłki kurierskiej.

- Ustalili, że prowadzi on transmisje sprzedażowe online podrobionych towarów, za pośrednictwem mediów społecznościowych - zaznaczyła Anita Wielanek.

- Funkcjonariusze KAS przeszukali miejsca realizacji transakcji oraz nadawania przesyłek z podróbkami. Podczas kontroli w Radomiu i okolicach, zatrzymano także inne osoby, które trudniły się tym samym procederem. Część podrabianych towarów gotowych do wysyłki KAS przejęła w punkcie dystrybucyjnym jednej z firm kurierskich w Radomiu

wskazała.

Funkcjonariusze zabezpieczyli 10 tys. sztuk podrabianych towarów, wśród nich: odzież, obuwie, zegarki i inne wyroby galanteryjne, a także blisko 5 tys. szt. naklejek z zastrzeżonymi znakami towarowymi.

- Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz Południe przedstawiła sześciu osobom zarzuty wprowadzania do obrotu towarów z podrobionymi znakami towarowymi. Grozi im kara pozbawienia wolności do 5 lat - przekazała.

Rzeczniczka podała też, w jaki sposób można rozpoznać podrobione towary.

- Oferowane podróbki są z reguły w niższych, "atrakcyjnych" cenach. Ich jakość i wykończenie często pozostawia wiele do życzenia - powiedziała.

- Podróbki oferowane są najczęściej na stoiskach, bazarach i przez internet. Dostępne są też całe rozmiarówki i kolorystyka, ale czas dostawy jest długi (ponad 20 dni). Sprzedawca oferuje duże rabaty przy kupnie większej ilości towaru - zaznaczyła.

Podróbki można rozpoznać też przez brak telefonu kontaktowego, gdy siedziba sprzedawcy znajduje się poza Polską. Należy zwrócić uwagę, czy jest też brak możliwości zwrotu towaru i informacji, jak tego dokonać (brak formularzy z adresem do wysyłki).

- KAS przeciwdziała sprzedaży podrabianych towarów. W ten sposób wspiera uczciwych przedsiębiorców, dba o prawa twórców i chroni konsumentów. Podróbki nie spełniają norm jakości i mogą być niebezpieczne dla zdrowia użytkowników - dodała rzeczniczka KAS.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: