Przekręt na aukcji w sieci? Szybsze śledztwa – umowa Allegro i OLX z prokuraturą

To może być przełom. - Od lat zachęcamy organy ścigania do wnioskowania o udostępnianie informacji drogą cyfrową - zapewnia FilaryBiznesu.pl Paulina Rezmer z Grupy OLX. I jak się dowiedzieliśmy, Prokuratura Krajowa niedawno rozesłała informację do prokuratur w całej Polsce, aby w śledztwach dotyczących oszustw na portalach aukcyjnych, rezygnować z korespondencji w formie papierowej, a korzystać z elektronicznej. - Już zapadają takie zarządzenia - zapewnia prokurator Janusz Hnatko z Krakowa. Dzięki temu postępowania powinny nabrać szybszego tempa.

Metod działania oszustów grasujących w sieci jest bez liku, ale większość łączy jedno – przestępcy podszywają się pod jakąś instytucję lub osobę, wzbudzają zaufanie ofiary i wyłudzają od niej pieniądze. Udoskonalają sposoby przekrętów, jeden jest jednak znany od lat i niestety nadal dość skuteczny. Czyli wystawianie na aukcjach w internecie rozmaitych towarów, których w rzeczywistości nie posiadają i kuszenie atrakcyjną ceną.  

Na stronach policji i prokuratur regularnie można znaleźć komunikaty o kolejnej aferze. Chociażby niedawno zarzuty usłyszała 23-letnia kobieta. 

„Mieszkanka Lublina od kilku miesięcy oferowała do sprzedaży w Internecie przeróżne artykuły. W jej asortymencie można było znaleźć zarówno baseny ogrodowe, jak i biżuterię znanych marek. Swoje ogłoszenia zamieszczała na portalach ogłoszeniowych. W rzeczywistości nigdy nie posiadała tych przedmiotów i jej jedynym celem było wyłudzenie zaliczki bądź płatności z góry za zakupione rzeczy”

podała Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie.

Chyba trudno byłoby znaleźć prokuraturę, która nie prowadziła w ostatnich latach choćby jednego śledztwa dotyczącego takiego właśnie oszustwa. I każde z nich borykały się z tymi samymi problemami: tony papieru, mnóstwo straconego czasu, irytujące oczekiwanie na korespondencję wysyłaną tradycyjną pocztą... Nikt nie był z tego zadowolony: ani prokuratura, ani ofiary, ani administratorzy portali wykorzystanych przez przestępców. Oczywiście, poza oszustami! Jest jednak światełko w tunelu. Najpopularniejsze w Polsce serwisy ogłoszeniowe dogadały się z prokuraturą i do wymiany informacji będą teraz wykorzystywać internet. 

- Usprawni to postępowania, zaoszczędzi czas, ograniczy koszty – przyznaje w rozmowie z FilaryBiznesu.pl Janusz Hnatko z Prokuratury Okręgowej w Krakowie. 

Bo nawet po namierzeniu oszusta, rozliczenie jego działalności trwało zbyt długo. Przez biurokratyczne przeszkody. Jest szansa, że wreszcie odejdą do lamusa...

Pod koniec maja „Rzeczpospolita” poinformowała, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie zawarła porozumienie z Allegro i grupą OLX, aby wymieniać się informacjami drogą elektroniczną, czyli po prostu wysyłając maila. 

- Jako pierwsi w kraju zdecydowaliśmy się na wyłączenie papierowego obiegu korespondencji drogą poczty tradycyjnej, aby jak najszybciej docierać do informacji przydatnych w śledztwach dotyczących przestępstw popełnianych w internecie – mówiła „Rzeczpospolitej" Mirosława Chyr, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie. 

Serwis FilaryBiznesu.pl sprawdził, czy taki mechanizm działania będzie jedynie w stolicy.

Okazało się, że już w maju Prokuratura Krajowa rozesłała stosowną informację do Prokuratur Regionalnych we wszystkich województwach i systematycznie dociera ona do prokuratur rejonowych.

- Bo tam najczęściej są prowadzone takie sprawy - tłumaczy prokurator Janusz Hnatko. - Pierwsze zarządzenia są już są wydawane.

Skontaktowaliśmy się również z Grupa OLX Sp. z o.o, w ramach której działają serwisy OLX, Otodom, Otomoto i Fixly.

- Od lat zachęca organy ścigania do wnioskowania o udostępnianie informacji drogą cyfrową. Docelowo chcielibyśmy oczywiście, by taki sposób działania był standardem we wszystkich jednostkach prokuratury czy policji. Przeniesienie procesu udostępniania informacji do systemów cyfrowych przyczynia się przede wszystkim do zwiększenia poufności i znacznej poprawy bezpieczeństwa przekazywanych danych oraz ogranicza biurokrację. Jako kolejne należy wymienić korzyści ekologiczne, ekonomiczne i ogromną oszczędność czasu

zapewniła FilaryBiznesu.pl Paulina Rezmer z biura prasowego OLX.

A jakie mogą być efekty tych zmian?

- Od momentu oficjalnego przypieczętowania naszej współpracy z Prokuraturą Okręgową w Warszawie kilkukrotnie wzrosła ilość rejestracji wniosków o udostępnienie informacji drogą cyfrową w naszym systemie - podkreśliła Rezmer.

Źródło

Skomentuj artykuł: