W stosunku do stanu na koniec I kw. 2021 r. nowa podaż powierzchni biurowych w Polsce wzrosła na koniec I kw. br. o 60%, natomiast wskaźnik pustostanów podniósł się o 1,7 pp.
Z raportu opublikowanego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield wynika również, iż Katowice przodują w realizacji nowych projektów biurowych.
W pierwszym kwartale br. nowa podaż na rynkach regionalnych wyniosła ponad 243 000 mkw. Katowice odpowiadają za 48% tego wyniku. Obejmuje on 16 projektów. W tym samym czasie w Warszawie nowa podaż wyniosła blisko 94 000 mkw. w pięciu projektach biurowych. m.in. Forest Tower (51 500 mkw. – HB Reavis).
Obecnie na największych rynkach biurowych w Polsce w budowie znajduje się 685 000 mkw. nowoczesnej powierzchni. Większość realizowanych projektów zostanie ukończona w ciągu nadchodzących dwóch lat.
- Od początku pandemii liczba nowych inwestycji pozostaje ograniczona z uwagi na ostrożne podejście deweloperów. W dużym stopniu jest to efekt niepewności co do wpływu agresji rosyjskiej na Ukrainę na polską gospodarkę. Na rynku biurowym przejawia się ona w szczególności znaczącym wzrostem kosztów budowy i wykończenia powierzchni. Biorąc pod uwagę skalę realizowanych obecnie projektów, możemy spodziewać się ograniczenia liczby budynków wprowadzanych na rynek z terminem oddania do użytku w latach 2023-2025 - komentuje Katarzyna Lipka, Head of Consulting & Research w Cushman & Wakefield.
W pierwszych miesiącach br. podpisane zostały umowy najmu łącznie 426 600 mkw. powierzchni biurowej, co stanowi wzrost w porównaniu do ubiegłego roku o 37%. Transakcje te miały miejsce głównie w Warszawie i dotyczyły budynków wielkopowierzchniowych.
W wyniku wysokiego poziomu nowej podaży wskaźnik pustostanów w Polsce wzrósł, pomimo zwiększonego popytu, i osiągnął poziom 13,8%. W Warszawie wskaźnik ten spadł po raz pierwszy od wybuchu pandemii i wyniósł 12,2%, na rynkach regionalnych jednak rósł i osiągnął wielkość 15,5%.
Niepewna sytuacja geopolityczna oraz wzrost kosztów budowy i wykończenia powierzchni wywierały presję na wzrost czynszów. W I kw. br. stawki za najlepsze powierzchnie biurowe w Warszawie wynosiły 23,00-25,00 euro/mkw./miesiąc, natomiast w miastach regionalnych 12,5-15,5 euro/mkw./miesiąc.
- Spodziewamy się, że w kolejnych kwartałach czynniki kosztowe będą wywierały dalszą presję na wzrost stawek (zarówno czynszów bazowych, jak i efektywnych), które dodatkowo będą potęgowane przez stopniowe ograniczanie dostępnej powierzchni w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach i projektach - dodaje Jan Szulborski, Senior Consultant, Consulting & Research w Cushman & Wakefield.