Przymusowa restrukturyzacja Idea Banku najbezpieczniejszym rozwiązaniem

Przejęcie Idea Banku przez Pekao w drodze przymusowej restrukturyzacji to najbezpieczniejsze rozwiązanie; alternatywą była upadłość tego banku - komentuje czwartkową decyzję BFG Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Jak podał w czwartek w komunikacie Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ze względu na bardzo złą sytuację kapitałową Idea Banku, BFG wszczął jego przymusową restrukturyzację. Bank zostanie 3 stycznia 2021 r. przejęty przez Pekao. Zapewniono, że wszystkie depozyty klientów zostaną w całości przeniesione do banku przejmującego, podobnie jak kredyty, nie zostanie również zawieszona obsługa klientów.

"Przejęcie Idea Banku przez Bank Pekao w drodze przymusowej restrukturyzacji to najbezpieczniejsze rozwiązanie, które pozwala uniknąć upadłości i związanych z nią negatywnych skutków dla klientów Banku, a także dla sektora finansowego w Polsce. Jedynym alternatywnym scenariuszem dla przymusowej restrukturyzacji Idea Banku była upadłość tego banku"

napisano w komentarzu UKNF.

Dodano, że z oszacowania wartości aktywów i pasywów Idea Banku przeprowadzonego na zlecenie BFG przez PwC Advisory wynika, że kapitały własne Idea Banku były ujemne i wynosiły minus 482,8 mln zł.

Według urzędu Idea Bank naruszał przepisy prawa w zakresie norm kapitałowych. 

"Współczynniki kapitałowe Banku kształtowały się istotnie poniżej minimalnych poziomów regulacyjnych, przy jednoczesnym braku realnego wsparcia Banku ze strony właściciela"

ocenia UKNF.

Zaznaczono, że bank miał przez długi czas niedobór kapitału (lukę kapitałową) przekraczający 1 mld złotych, a jego współczynniki kapitałowe ulegały dalszemu, sukcesywnemu pogorszeniu, w związku z czym zagrożony był upadłością.

"Skala luki kapitałowej była tak znaczna, że nawet pojawiające się zyski Banku nie stwarzały widoków na zniwelowanie tej luki w jakimkolwiek rozsądnym terminie. Dlatego niezbędne było podjęcie działań przez BFG"

napisano.

W ocenie UKNF działania podejmowane przez BFG oraz KNF wobec Idea Banku miały na względzie bezpieczeństwo deponentów oraz stabilność polskiego sektora finansowego.

"Proces przymusowej restrukturyzacji z udziałem banku przejmującego jest najkorzystniejszym i najmniej kosztowym rozwiązaniem z punktu widzenia stabilności polskiego sektora finansowego oraz z punktu widzenia interesów klientów Idea Banku"

podsumowano.
Źródło

Skomentuj artykuł: