Przyspiesza rozwój cyfrowej administracji

W ramach Krajowego Planu Odbudowy i nowej perspektywy finansowej UE chcemy przeznaczyć dużo większe środki na rozwój cyfryzacji administracji - powiedział sekretarz stanu w KPRM Marek Zagórski podczas piątkowego Forum Cyfrowej Administracji Publicznej.

"Pandemia udowodniła nam że cyfrowa adminsitracja publiczna to nie tylko przejaw nowoczesności i fanaberia pasjonatów, tylko narzędzie, które pozwala funkcjonować w czasach takiego kryzysu"

ocenił minister Zagórski odpowiedzialny w KPRM za cyfryzację.

Według Zagórskiego opracowane przez Polskę rozwiązania i urzędnicy, którzy je przygotowywali, w czasie pandemii "sprawdzili się w stopniu dużo większym, niż tego się spodziewano".

"Cyfrowa administracja publiczna to jest fakt, cyfrowa administracja skoncentrowana na obywatelu to jest nasza rzeczywistość"

dodał minister.

Według Zagórskiego pandemia koronawirusa przyczyniła się również do nakreślenia nowych wyzwań przed cyfrową administracją publiczną. Jak podkreślił minister, cyfryzacja musi postępować w sposób bardziej zdecydowany i uporządkowany, a podstawą prac w tym zakresie pozostanie architektura informacyjna państwa.

"Chcemy systemy administracji publicznej budować w sposób uporządkowany. Chcemy porządkować rejestry, budować platformy, zapewniać interoperacyjność, powodować, żeby dane były dostępne między urzędami, a przede wszystkim powodować, żeby obywatel miał jak najmniej potrzeb związanych z tradycyjnym załatwianiem spraw w urzędzie"

wyjaśnił Marek Zagórski.

"Będziemy chcieli na rozwój cyfrowej administracji przeznaczać dużo większe środki, także z funduszy unijnych. W ramach Krajowego Planu Odbudowy, ale również nowej perspektywy finansowej będziemy inwestować w rozwój systemów IT, w nowe rejestry, w platformy, będziemy inwestować w samych urzędników i podnoszenie ich kompetencji także w zakresie cyberbezpieczeństwa"

zapowiedział.

Jak przypomniał, obecnie realizowane są projekty masowego szkolenia kadr z zakresu cyberhigieny, a w ramach inicjatywy REACT-EU przeznaczony zostanie ponad miliard złotych na cyfryzację urzędów gmin i starostw.

"Wideowizyty w urzędzie, praca zdalna - wierzymy że to już z nami zostanie także po to, aby ułatwić nam funkcjonowanie po pandemii. Chcemy, żeby administracja była nowoczesna, chcemy powiedzieć, że jesteśmy państwem sprawnym, także dzięki administracji"

podsumował Zagórski i dodał, że chce również, aby "obywatele mieli poczucie satysfakcji z wizyty w urzędzie", niezależnie od tego czy z usług polskiej administracji będą korzystać online, czy w sposób tradycyjny.
Źródło

Skomentuj artykuł: