Rolls-Royce o krok bliżej do budowy mini reaktorów jądrowych 

Rolls może już rozpocząć poszukiwania miejsc dla fabryk które dostarczą części do budowy mini reaktorów jądrowych (SMR - Small Modular Reactors). Qatar Investment Authority ma przekazać 85 milionów funtów na oddział Rolls-Royce'a zajmujący się tym projektem. 

Jak przypominają przy tej okazji eksperci małe reaktory modułowe mogą przyczynić się do rozwiązania obecnych problemów i kryzysów energetycznych dostarczając energię przy zerowej emisji dwutlenku węgla.  

Elektrownie pracujące w oparciu o tę technologię są stosunkowo małe (mają wielkość dwóch boisk piłkarskich) i zasilą mniej więcej milion gospodarstw domowych.  

Brytyjska prasa poinformowała właśnie, że koncern Rolls-Royce otrzymał w tych dniach ogromny impuls, ponieważ pozyskał wymagane fundusze na rozpoczęcie produkcji i dostawę części do mini reaktorów jądrowych. 

Qatar Investment Authority, krajowy fundusz majątkowy, przekaże 85 milionów funtów do nuklearnego oddziału producenta silników, który ma teraz łączne finansowanie w wysokości 490 milionów funtów. 

Oznacza to, że można rozpocząć już poszukiwania lub budowy fabryk, które będą dostarczać części do budowy małych reaktorów modułowych. 

SMR to małe elektrownie wielkości około jednej dziesiątej normalnej elektrowni jądrowej mogące zasilić milion domów.  Oczekuje się, że w ramach wspieranego przez rząd projektu SMR pierwsze reaktory Rolls-Royce'a zasilą domy w ciągu następnej dekady. Szacuje się że dzięki temu do 2050 r. energetyka jądrowa stworzy około 40 000 miejsc pracy w kraju. Sekretarz ds. Biznesu Kwasi Kwarteng stwierdził, że ma nadzieję, iż wiele krajów kupi brytyjskie SMR-y. Wstępne zainteresowanie nawiązaniem w tej kwestii współpracy z brytyjskim koncernem wyraziły już Czechy. 

Źródło

Skomentuj artykuł: