Rosja ma problem ze spłatą zobowiązań. S&P obniża jej rating

Rosja nie spłaca swoich zagranicznych długów, ponieważ oferuje wierzycielom regulację w rublach, a nie dolarach – informuje agencja ratingowa S&P cytowana przez CNN.

Jak podaje CNN, Rosja próbowała spłacić w rublach dwie denominowane w dolarach obligacje, których termin spłaty mijał 4 kwietnia. Wierzyciele prawdopodobnie nie zamienią rubli na odpowiadające kwocie spłaty dolary amerykańskie. 

Jest to powód, dla którego S&P oceniła rating Rosji jako SD – selektywnie wypłacalny (ang. selective default). 

Taki rating przyznawany jest wówczas, gdy kraj nie wywiązuje się z danego zobowiązania, a nie z całego swojego zadłużenia. Teraz Moskwa ma 30 dni, by dokonać spłaty w dolarach, jednak agencja nie sądzi, by było to możliwe.

CNN przypomina, że w wyniku amerykańskich sankcji, dostęp Rosji do ponad 300 mld USD rezerwy walutowej jest zamrożony. Dług Rosji w walutach obcych jest - według JP Morgan - szacowany na ok. 40 mld dolarów.

Rosja nie poddaje się i chce uznania swoich płatności w rublach.

To zła wiadomość także dla Białorusi. Wczoraj informowaliśmy, że kraj ten może stanąć na krawędzi niewypłacalności, jeśli zagraniczne przedmioty nie przyjmą spłat zadłużenia w rublach białoruskich. 
 

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: