Rosyjska gospodarka i przemysł w coraz gorszej kondycji

Gospodarka Rosji wpada w recesję. Ministerstwo Rozwoju Rosji wskazuje, że miesięczny szacunek PKB był w maju o 4,3 proc. niższy niż w poprzednim roku – poinformował ostatni Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego z 14 lipca br. (nr 28/2022).

Oznacza to pogłębienie recesji - miesiąc temu aktywność spadła o 2,8 proc. Na recesję wskazują także dane rosyjskiego urzędu statystycznego Rosstat - raportuje on spadek aktywności o 3,2 proc.

Rosstat przyznaje, że rosyjski przemysł załamuje się. Największy spadek dotyczy produkcji samochodów osobowych (-97 proc. r/r). Ich produkcja spadła ze 112 tys. do niecałych 4 tys. aut. Spadki o kilkadziesiąt procent dotyczą także wytwarzania sprzętu AGD, ciężarówek, kolei czy części elektronicznych.

Załamanie przemysłu motoryzacyjnego to efekt uzależnienia Rosji od zagranicznych technologii. Sankcje ograniczyły eksport maszyn i technologii, od których rosyjska gospodarka od wielu lat była uzależniona. Instytut Gospodarki Światowej w Kilonii szacuje, że import do portu w St. Petersburgu zmalał o 67 proc. Z kolei ruch we Władywostoku oraz
Noworosyjsku jest o 20-30 proc. mniejszy.

Wiarygodność rosyjskich danych jest ograniczona. Na początku wojny Rosstat informował o skokowym wzroście inflacji w Rosji - ceny wzrosły o 10 proc. w ciągu kilku tygodni. W kwietniu rosyjskie dane pokazały nagłe wyhamowanie inflacji - oficjalnie ceny w Rosji przestały rosnąć. Część wyhamowania inflacji to efekt niedostępności produktów. Rosyjskie urzędy będą prawdopodobnie zaniżać dane o wzroście cen i spadku PKB.

Skomentuj artykuł: