Rozbito gang włamywaczy na internetowe konta bankowe

17 członków zorganizowanej grupy przestępczej, włamującej się do internetowych rachunków bankowych i kradnącej z nich pieniądze zatrzymali, na polecenie gliwickiej prokuratury, policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości. Wszyscy podejrzani zostali aresztowani.

Dostęp do kont oszuści uzyskiwali dzięki rozsyłanym w SMS-ach linkom kierującym na fałszywe strony bankowości elektronicznej.

Ofiarami podejrzanych, którym przedstawiono zarzuty dotyczące udziału z zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieży z włamaniem, oszustw, bezprawnego uzyskania informacji i prania brudnych pieniędzy, są osoby z całej Polski – przekazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Gliwicach Joanna Smorczewska.

"W toku realizowanych czynności ustalono, że osoby wchodzące w skład tej grupy przestępczej w pierwszej fazie przestępstwa wysyłają pod określone numery telefoniczne fałszywe wiadomości o konieczności dokonania dopłaty do usługi. Wiadomość zawierała link kierujący na podstawioną stronę banku"

opisywała prok. Smorczewska.

Działanie sprawców polegało na nakłanianiu odbiorców SMS-ów, by uruchomili przesłany link, który kierował ich na fikcyjną stronę przypominającą autentyczną stronę firmy i witrynę bankowości elektronicznej. Umożliwiało to oszustwom przejęcie rachunku bankowego i kradzież zdeponowanych na nim środków.

"Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 0,50 PLN. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulować należność"

to przykładowa treść rozsyłanych wiadomości.

Według ustaleń śledztwa, od grudnia 2020 r. gang przygotował 50 różnych fałszywych linków, które były załączane do SMS-ów i wysyłane na różne numery telefonów.

"Pokrzywdzony, po próbie dokonania płatności za pośrednictwem przesłanego linku (...) przekazywał na rzecz sprawców dostęp do bankowości elektronicznej konta, z którego chciał dokonać zapłaty, a przestępcy, po dopisaniu zaufanych urządzeń do rachunku wyprowadzali zgromadzone na rachunkach środki"

opisuje prokuratura.

Po uzyskaniu dostępu do rachunków oszuści dodatkowo zaciągali na nich pożyczki i wyprowadzali w tej sposób dodatkowe pieniądze.

Ukradzione środki były transferowane na konta w różnych bankach w Polsce i za granicą, wypłacane z bankomatów w całym kraju lub inwestowane w kryptowaluty. Wszystkie numery telefonów wykorzystywane przez członków grupy do popełniania przestępstw były rejestrowane na obcokrajowców, zwykle Białorusinów lub Ukraińców. Śledczy ustalili kilkaset numerów abonenckich i kilkadziesiąt identyfikacyjnych numerów IMEI urządzeń wykorzystywanych przed podejrzanych do rozsyłania wiadomości. Zabezpieczyli telefony komórkowe, karty sim, tablety, komputery; przy podejrzanych znaleziono także marihuanę.

Wszyscy zatrzymani w tej sprawie zostali decyzją sądu aresztowani. Prokuratura podkreśla, że sprawa ma charakter rozwojowy i wielowątkowy i mogą w nią być zamieszane także inne osoby.

Źródło

Skomentuj artykuł:

N