Rozliczenie PIT za 2022 rok - masz czas tylko do 2 maja!

Podatnicy do czwartku złożyli już ponad 13,7 mln zeznań podatkowych – poinformowało Ministerstwo Finansów. Ci, którzy tego nie zrobili, mają czas do 2 maja włącznie.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że do 27 kwietnia podatnicy złożyli ponad 13,7 mln deklaracji podatkowych za 2022 r.

"Większość deklaracji wpłynęła elektronicznie, głównie za pomocą Twój e-PIT. W ramach tej usługi podatnicy złożyli dotychczas prawie 7 mln zeznań" 

– podało ministerstwo.

Resort podał także, że w tegorocznym rozliczeniu podatnicy mogą liczyć na zwrot podatku. "Na 25 kwietnia zwróciliśmy już podatnikom ponad 18,8 mld zł. To zwroty z ponad 8,3 mln deklaracji" – podało Ministerstwo Finansów

Ci, którzy jeszcze nie złożyli zeznania podatkowego za 2022 r., mają czas na rozliczenie się z fiskusem do 2 maja włącznie.

Zgodnie z przepisami, rozliczyć należy się do końca kwietnia, chyba że ostatni dzień kwietnia przypada na dzień wolny od pracy - wówczas termin wydłuża się do końca pierwszego dnia roboczego, przypadającego po 30 kwietnia. W tym roku takim dniem jest 2 maja.

Jedną z metod rozliczenia podatku jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT, gdzie na podatników czekają wstępnie wypełnione zeznania podatkowe. Można je zaakceptować albo uzupełnić. Jeśli ktoś nie ma praw do żadnych ulgi do odpisów, nie musi nic robić – system sam uzna zeznania za wypełnione i je zaakceptuje, kiedy skończy się 2 maja.

Do usługi Twój e-PIT można się zalogować przez e-Urząd Skarbowy, do którego można się dostać z wykorzystaniem Profilu Zaufanego (PZ), e-Dowodu, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel.

Do usługi Twój e-PIT można się zalogować także z wykorzystaniem danych podatkowych. W tym celu podatnik musi podać PESEL (albo NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu z rozliczenia za 2021 r. oraz jedną z kwot przychodu z jednej z informacji od płatników za 2022 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy), którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2021 r. Podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2021 r. nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę do zapłaty z PIT-40A.

Zeznanie można złożyć z wykorzystaniem systemu e-Deklaracje. Jest to rozwiązanie dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej samodzielnie, jako że takie osoby muszą samodzielnie wypełnić i przesyłają do urzędu skarbowego zeznanie PIT-36 lub PIT-36L. Z systemu e-Deklaracje mogą skorzystać także ci, którzy działalności nie prowadzą. System umożliwia wybranie odpowiedniej deklaracji, wypełnienie jej oraz wysłanie, również z użyciem danych podatkowych.

Rozliczyć się można także z wykorzystaniem formularzy papierowych - np. wypełnić zeznanie w systemie e-Deklaracje i je wydrukować albo rozliczyć się bezpośrednio na formularzu papierowym, który np. można wziąć z najbliższego urzędu skarbowego. Takie papierowe zeznanie można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym albo wysłać pocztą – w obu przypadkach trzeba to zrobić do końca 2 maja. W przypadku zeznań wysłanych pocztą o zachowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego.

Źródło

Skomentuj artykuł: