Ruszył nabór projektów w ramach nowego mechanizmu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) dla Polski; ma on zapewnić lepszy udział polskich firm z branży kosmicznej w przetargach ogłaszanych przez ESA - poinformowała we wtorek Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).
Nabór projektów w ramach nowego mechanizmu ESA dla Polski – Industrial Policy Task Force (IPTF) uruchomiła Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).
"Priorytetowe obszary wspierane przez IPTF obejmują działania obowiązkowe i programy eksploracyjne"
Projekty można składać do 14 marca br. Kolejny nabór planowany jest w maju.
W ramach IPTF do polskiej branży kosmicznej ma trafić 5,6 mln euro.
Jak wyjaśniła Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), IPTF jest mechanizmem mającym zapewnić lepszy udział polskich podmiotów w przetargach ogłaszanych przez ESA, w krótkim oraz w długim terminie.
"Rozwiązania przyjęte w ramach tego instrumentu mają pozwolić na dalszy rozwój kompetencji niezbędnych do efektywnego udziału w globalnych łańcuchach dostaw"
Jest to istotne z punktu widzenia "wspierania polskich aspiracji włączania się w największe europejskie i globalne misje kosmiczne", które są realizowane w oparciu o konkurencyjne postępowania przetargowe.
Przy opiniowaniu projektów będzie brany pod uwagę m.in. ich potencjał dla zwiększania konkurencyjności polskiego przemysłu, w tym np.znaczenie projektu dla przyszłych misji kosmicznych; możliwość zastosowania wyników projektu w sektorze publicznym lub prywatnym w dłuższej perspektywie czy możliwość włączenia polskich firm w zagraniczne łańcuchy dostaw.
Informacje o wynikach naboru w pierwszym cyklu zostaną przedstawione 13 kwietnia 2022 r. Kolejne nabory mają być ogłaszane co dwa miesiące.
PAK zastrzegła, że "obszary priorytetowe, jak również środki finansowe dostępne w ramach mechanizmu, mogą ulec zmianie". Zaznaczono, że celem mechanizmu "nie jest zastąpienie normalnych postępowań ESA".
W ramach IPTF na kontrakty wyłącznie dla polskich podmiotów w latach 2022-2024 przeznaczone będzie 5,6 mln euro. To środki, które Polska wpłaca poprzez składkę obowiązkową do ESA i które zostaną przekazane na konkretne działania wspierające rozwój polskiej branży kosmicznej.
"Po stronie polskiej w tworzeniu mechanizmu uczestniczyły MRiT, MEiN i POLSA"
Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą MRiT. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej. POLSA współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej.